Ks. Gil formalnie oskarżony

Dominikańska prokuratura zakończyła zbieranie dowodów i formalnie oskarżyła ks. Wojciecha Gila o napaść seksualną - poinformował dominikański portal Noticias Sin, powołując się na przedstawicielkę prokuratury w mieście Santiago.

Prokuratura pracuje nad tym, by ks. Gil został przewieziony na Dominikanę i odpowiedział tam za swoje czyny - powiedziała w wywiadzie w programie "El Despertador" (Budzik) przedstawicielka prokuratury miasta Santiago, na północy kraju, Luisa Liranzo.

"Prokuratura generalna miała spotkanie z polski władzami w celu ustalenia, jaki będzie najlepszy sposób na przeprowadzenie postępowania sądowego wobec tej osoby" - dodała Liranzo. Przypomniała, że polskie prawo nie zezwala na ekstradycję duchownego na Dominikanę.

Jak poinformowała Liranzo, dotychczas potwierdzono, jakoby było siedem ofiar księdza.

Od końca września ub.r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych: ks. Wojciecha Gila i abp. Józefa Wesołowskiego - odwołanego przez papieża Franciszka nuncjusza apostolskiego na Dominikanie. Prokuratorzy badają, czy zachodzi podejrzenie, że polscy duchowni dopuszczali się na Dominikanie pedofilii, za co w Polsce grozi do 12 lat więzienia. Drugim wątkiem postępowania jest przestępstwo utrwalania treści pornograficznych z dziećmi (zagrożone pozbawieniem wolności do 10 lat).

Formalną podstawą wszczęcia tego śledztwa były informacje, jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, że prowadzone jest tam postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli.

Prokurator generalny Dominikany przesłał do Polski materiały ws.podejrzenia pedofilii wśród polskich duchownych. Na początku grudnia 2013 r. prokuratura otrzymała tłumaczenia materiałów - ponad 600 stron dokumentów. Są to m.in. ekspertyza informatyka badającego zatrzymane w śledztwie komputery, a także protokoły przesłuchań pokrzywdzonych i świadków, dokumenty bankowe oraz opinia psychologiczna.

Polski z Dominikaną nie łączy umowa o współpracy prawnej czy ekstradycji.

Przypominamy wypowiedź ks. Gila: Ks. Gil: Nie skrzywdziłem, ale kto uwierzy?

.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6