Replika papamobile z 1979 r.

Replika papieskiego samochodu, którym Jan Paweł II podróżował podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, będzie na stałe eksponowana w Muzeum Przyrody i Techniki im. Jana Pazdura w Starachowicach.

Społeczny Komitet Utworzenia Izby Pamięci Jana Pawła II i przedstawiciele muzeum szukają środków na budowę nowoczesnej, multimedialnej i interaktywnej ekspozycji, gdzie - oprócz papamobile - będą prezentowane samochody ciężarowe, które były produkowane w miejscowych zakładach "Star". Trwają także prace nad przygotowaniem mobilnej wystawy, która będzie ukazywać związki Jana Pawła II ze Starachowicami i ma wędrować po wszystkich parafiach w mieście.

Paweł Kołodziejski, dyrektor starachowickiego muzeum podkreśla, że najbliższym celem jest stworzenie jednej z najciekawszych ekspozycji motoryzacyjnej w kraju, poświęconej polskiej marce i to jeszcze w mieście, w którym "Star" był produkowany. - Po śmierci Jana Pawła II powstał społeczny komitet, którego celem było uzbieranie pieniędzy na stworzenie Izby Pamięci papieża - Polaka. Wprawdzie nie było Ojca Świętego w Starachowicach, ale bywał tutaj wielokrotnie jako Karol Wojtyła. Jedna z koncepcji zakładała stworzenie takiej Izby Pamięci przy naszym muzeum. Ostatecznie postanowiono, by wysiłki komitetu poszły w kierunku lepszego wyeksponowania papieskiego pojazdu. Dlatego zostało zawarte stosowne porozumienie i środki zostały zdeponowane na koncie muzeum z przeznaczeniem na ten konkretny cel. Jest to kwota 100 tys. złotych - mówi w rozmowie z Radiem Plus Radom dyrektor Kołodziejski. Jeszcze w tym roku ma powstać projekt hali, na dofinansowanie której pomysłodawcy chcą pozyskać fundusze unijne.

Papamobile, które znajduje się w starachowickim muzeum, to rekonstrukcja papieskiego Stara 660 z końca lat 70. ubiegłego wieku. Oryginalny model został zniszczony na polecenie władz komunistycznych zaraz po pierwszej wizycie Ojca Świętego w Polsce. Zanim przeprowadzono rekonstrukcję trwały poszukiwania oryginalnego podwozia Stara. Okazało się, że jest całkowicie przerobione i przez ponad 20 lat służyło jako maszyna rolnicza w Wierzchowie na Pomorzu. Wyposażenie pojazdu jest oryginalne, np. skrzynia biegów, zderzak i świece wyprodukowane w kieleckiej "Iskrze". Poszczególne części posiadają stosowne certyfikaty i dokumentację notarialną. Tak jak oryginał, papamobile jest także wyposażony w nagłośnienie.

Tymczasem trwają przygotowania do specjalnej wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II, która ma wzbogacić uroczystości związane z jego kanonizacją. Będzie to mobilna wystawa ukazująca związki papieża - Polaka ze Starachowicami. Będą na niej prezentowane zdjęcia i archiwalne dokumenty i ma wędrować po wszystkich parafiach w mieście. Na początek zostanie zaprezentowana w kościele Wszystkich Świętych, gdzie w dniu kanonizacji przywiezione zostaną relikwie Ojca Świętego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11