Duchowy wymiar wydarzeń na Majdanie

Na potrzebę głębokich przemian nie tylko w skali całego ukraińskiego społeczeństwa, ale w każdym należącym do niego człowieku wskazał greckokatolicki wikariusz generalny ze Lwowa.

W wywiadzie dla wydawanego pod jego patronatem katolickiego portalu internetowego Milites Christi Imperatoris. Katołyckyj Ohladacz bp Benedykt Aleksijczuk zwraca uwagę, że nie wystarczy domagać się, jak demonstranci na kijowskim Majdanie, zmian społecznych. Każdy musi chcieć zmian w samym sobie – uważa hierarcha. Przytacza zasłyszaną niedawno opinię, że Majdan trzeba teraz przenieść do każdego domu, aby w każdej rodzinie dokonały się zmiany.

Lwowski biskup pomocniczy przypomina, że od wieków toczy się walka dobra ze złem. Uosobieniem zła w historii byli tacy ludzie, jak Stalin czy Hitler i ich poplecznicy. Walka ta dotyczy jednak każdego człowieka i jej wynik zależy od wyboru dokonywanego każdej chwili. Bp Aleksijczuk zwraca uwagę, że Europa ma wiele plusów, będących dziedzictwem całych tysiącleci, ale w dzisiejszej Unii Europejskiej jest też sporo minusów. Porównuje wandalskie wyczyny demonstrantów w takich demokratycznych krajach, jak Francja czy Anglia, z pokojowym przebiegiem manifestacji na Ukrainie. Tym niemniej zwrócenie się Ukraińców do Europy greckokatolicki hierarcha uważa za ważny etap dojrzewania społeczeństwa po dwóch pierwszych dziesięcioleciach niepodległości. Wyraża przekonanie, że Bóg w swej opatrzności czuwa nad tym procesem, mimo iż ukraińscy politycy i działacze społeczni nie wiedzą, jaki będzie jego dalszy przebieg i nie mają jasnych planów działania.

«« | « | 1 | » | »»
 • Chochlik
  05.01.2014 15:51
  Ale dlaczego na Majdanie ?
  to na Ukrainie nie ma już świątyń ?
  Ale niech tam ,
  to właściwie na czym maja polegać te przemiany w człowieku ?

  Tak , tak "piję" do kapłanów w Polsce
  to samo zdanie bez wyjaśnienia co to znaczy.
  A właściwie czym się różni w zachowaniu człowiek w którym dokonały się w/w przemiany
  skoro się ich nie wyszczególnia ?

  A może to już nie potrzebne , może wszyscy są już
  przemienieni ,więc niepotrzebnie się wikariusz generalny trudzi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7