O budowaniu jedności, przeganianiu lenia, nowej ewangelizacji i przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży z ks. Adamem Bednarczykiem, proboszczem parafii Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie, i ks. Tomaszem Staszewskim, wikariuszem, rozmawia Agnieszka Napiórkowska.
Ks. Tomasz Staszewski: Wracając na chwilę do wspomnianej przez księdza proboszcza Niedzieli Palmowej, warto podkreślić, że tego dnia na placu św. Piotra młodzież brazylijska przekaże młodzieży polskiej krzyż i ikonę – symbole ŚDM, które od 14 kwietnia będą peregrynować po diecezjach w Polsce. Ważne jest, aby młodzi naszej diecezji to wydarzenie przeżyli w Łowiczu razem ze swoim biskupem, łącząc się za pośrednictwem telebimu również z Rzymem, z papieżem Franciszkiem i polską delegacją. To będzie oficjalny moment rozpoczęcia przygotowań.
Słuchając Księży, mam poczucie, że ten czas dla młodzieży i Kościoła w Polsce jest szansą na pogłębienie wiary, a także na poszukiwanie nowych sposobów głoszenia Ewangelii.
Ks. Tomasz Staszewski: Tak, to prawda. Fundamentalne wydają się trzy sprawy: nowa ewangelizacja, młodzież i jedność. Nowa ewangelizacja to zadanie na dziś, do którego często odwołuje się papież Franciszek. Trzeba zacząć od osobistego spotkania żywego Jezusa. Kościół, czyli my, potrzebuje nowego powiewu Ducha, nowego pobudzenia. Młodzież to nadzieja Kościoła. Powinniśmy więcej uwagi poświęcić młodym, być z nimi i dla nich, choć niekiedy to trudne i wymagające. I jedność, którą najlepiej wyraża zdanie: „Nie rób sam tego, co można zrobić razem”. Najbardziej pociąga do Chrystusa i Kościoła fakt, że osoby z różnych środowisk i wspólnot mówią o Chrystusie razem. Pierwszym znakiem ewangelizacyjnym jest znak jedności. Duch Święty radzi sobie z podziałami. Widzimy to na żyrardowskim podwórku. To, co się teraz dzieje, to dzieło Ducha Świętego. My jedynie odpowiadamy na Jego wołanie. Ale do tego dzieła Duch Święty woła również innych: kapłanów, katechetów, animatorów, młodzież, wszystkie wspólnoty naszej diecezji, każdego, komu leży na sercu dobro młodego Kościoła łowickiego. Wielkim grzechem zaniedbania byłoby nicnierobienie. Naszym zadaniem jest dać się ożywić i prowadzić Duchowi Świętemu.
W Żyrardowie to nie będzie trudne. Tu spotkania adresowane do młodzieży mają swoją markę.
Ks. Adam Bednarczyk: Coś w tym jest. Muszę przyznać, że jako środowisko korzystamy już z tego, co się wydarzyło. Nasze inicjatywy zrobiły wrażenie na władzach miasta i mieszkańcach. Jak szliśmy podczas „Nocy Świętych”, ludzie wychodzili przed domy, by zobaczyć ten dziwny pochód. W naszym przypadku kapitalnie sprawdza się hasło Adwentu: „Tyle masz, ile dasz”. Dużo włożyliśmy w to wszystko wysiłku i dużo dobra do nas wróciło. Ks. Tomasz Staszewski: Mówiąc o nowej ewangelizacji i działaniach, które w Żyrardowie miały już miejsce, trzeba docenić pracę księży salezjanów i grup tam istniejących. Dzięki Bogu nauczyliśmy się robić pewne rzeczy razem. Salezjańska grupa „Siloe” będzie posługiwać podczas feryjnych rekolekcji ewangelizacyjnych „Młodzi na maxa”. Obecnie są w tym najlepsi.
Jak będzie wyglądało przygotowanie do ŚDM w diecezji łowickiej? Co już dziś możemy podać jako stałe punkty?
Ks. Tomasz Staszewski: Trzy lata do Krakowa to dla młodych czas duchowego przygotowania. Dla nas, duszpasterzy, katechetów, animatorów, to czas towarzyszenia młodym w ich osobistej formacji poprzez tworzenie w parafiach wspólnot młodzieżowych bądź ożywianie istniejących. To bardzo ważne. Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży przygotowało konspekty spotkań na każdy miesiąc i inne ciekawe materiały zamieszczone na: www.kdm.org.pl. Jest z czego korzystać. Ponadto są programy wspólnot, które już w diecezji istnieją, np. oazowy. Potrzeba dotrzeć do tych, którzy w parafii są, ale nie zawsze mają formację, np. ministrantów, lektorów, jak również tych, którzy widzą w Kościele swoją przyszłość, np. młodzieży po bierzmowaniu. Formację chcemy poprzedzić kerygmatem. Stąd feryjne rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży od 15. roku życia w 4 turnusach dla ok. 300 osób. Więcej informacji na: www.sdm.diecezja.lowicz.pl. W planach są też wspomniane już spotkanie młodych w Niedzielę Palmową, diecezjalne forum nowej ewangelizacji, dziękczynienie za kanonizację. Trzeba przybliżyć młodym osobę Jana Pawła II, inicjatora ŚDM. Tu nie może zabraknąć świadectw, wspomnień. W wakacje spotkanie w rocznicę „Rio w Żyrardowie”. Na koniec warto dodać, że pociąg nowej ewangelizacji i przygotowań do ŚDM w Krakowie już rusza. Nie warto zostawać na peronie. •
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.