Rok dwóch papieży

To był rok dwóch papieży: Benedykta XVI, który rezygnując z papieskiej posługi podjął chyba najtrudniejszą i zarazem najodważniejszą decyzję w swoim życiu, oraz jego następcy - pierwszego w historii Kościoła papieża o imieniu Franciszek.

Reklama

Zmiana na stolicy św. Piotra była najważniejszym, najczęściej komentowanym wydarzeniem kończącego się roku. Pewnie dlatego, że zdarzyła się w niespotykanych od wieków okolicznościach. Ale i dlatego, że następca Benedykta XVI zaproponował bardzo odmienny sposób sprawowania papieskiej posługi. Ale trzeba pamiętać, że nie byłoby Franciszka bez pokory i odwagi Benedykta XVI. I być może bez pontyfikatu Benedykta XVI, który opuszczając tron św. Piotra, pokazał, że to nie papież jest w Kościele najważniejszy, nie papież tak naprawdę rządzi Kościołem, ale Duch Święty, nie byłaby możliwa „rewolucja Franciszka” - jak coraz częściej mówi się o pontyfikacie papieża z Argentyny. Amerykański tygodnik „Time” papieżowi Franciszkowi przyznał tytuł Człowieka Roku 2013, ale z pewnością tytuł ten należy się i Franciszkowi, i Benedyktowi XVI.

Zbiorowym bohaterem tego roku są także chrześcijanie prześladowani za wiarę, często ginący męczeńską śmiercią, na Bliskim Wschodzie oraz w afrykańskich krajach, w których dominuje islam. Niemal każdego dnia docierały informacje o bestialskich atakach na wyznawców Chrystusa, zwłaszcza w Syrii, Pakistanie i Nigerii. Świadectwo tych ludzi, nieznanych z imienia, buduje świętość całego Kościoła.

A oto wydarzenia z życia Kościoła na świecie i w Polsce w 2013 r., które warto zapamiętać:

13 stycznia - w Paryżu 800 tys. osób wzięło udział w manifestacji "La Manif pour tous" (Manifa dla wszystkich) przeciwko "małżeństwom dla wszystkich”. Podobne manifestacje odbyły się w innych miastach Francji oraz zagranicą m. in. w Rzymie. Kolejna manifestacja przeciwników wprowadzonej 18 maja ustawy o „małżeństwie dla wszystkich” dopuszczającej m.in. „małżeństwa” osób tej samej płci i adopcję przez nie dzieci odbyła się 26 maja i zgromadziła w Paryżu ponad milion uczestników.

23 stycznia –zmarł kard. Józef Glemp, Prymas Polski senior. W uroczystościach pogrzebowych 28 stycznia uczestniczyło ponad 100 kardynałów i biskupów – w tym hierarchowie z zagranicy. OKard. Glemp, który urząd Prymasa Polski pełnił przez 28 lat spoczął w podziemiach archikatedry warszawskiej.

11 lutego - rezygnacja Benedykta XVI z posługi papieskiej. Swą decyzję papież tłumaczył słabnącymi siłami. - Musiałem uznać moją niezdolność do dobrego sprawowania powierzonej mi posługi - stwierdził.

28 lutego - Benedykt XVI zakończył swój pontyfikat (trwający od 19 kwietnia 2005 r.). „Pośród was, w gronie Kolegium Kardynalskiego jest nowy papież, któremu dzisiaj przyrzekam swoją bezwarunkową cześć i posłuszeństwo” - powiedział do zgromadzonych w Rzymie kardynałów. Wieczorem zamieszkał w Castel Gandolfo.

12 marca- początek konklawe. Trwało ono zaledwie 24 godziny. Odbyło się pięć głosowań, z których ostatnie zostało powtórzone z powodu błędu formalnego (do jednej z kart do głosowania przykleiła się inna kartka).

13 marca - nowym papieżem został wybrany kard. Jorge Mario Bergoglio. Przyjął imię Franciszka. Jest pierwszym jezuitą, a od niemal 200 lat pierwszym zakonnikiem na tronie św. Piotra, pierwszym spoza Europy od 13 wieków i pierwszym pochodzącym z Ameryki. „Zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie” - powiedział w pierwszym przemówieniu. A przyjmując 16 marca dziennikarzy wyznał: „Och, jakże bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”. Franciszek zamieszkał nie w Pałacu Apostolskim, tylko w Domu św. Marty - watykańskim hotelu.

18 marca - Nigeria. W wyniku wybuchu samochodu-pułapki na stacji autobusowej w Kano na północy zginęło co najmniej 60 osób. Był to kolejny krwawy zamach jakiego dokonali islamscy fundamentaliści spod znaku Boko Haram. W diecezji Maiduguri zniszczyli oni 50 z 52 kościołów katolickich. Natomiast w południowo-wschodniej części kraju zostało spalonych bądź zdemolowanych ponad 70 katolickich kościołów. Wciąż niszczone są świątynie parafialne, a wierni opuszczają je, chroniąc się w innych wioskach. Przez cały rok Nigeria była areną krwawych zamachów na wspólnoty chrześcijańskie.

19 marca - rozpoczęcie posługi nowego papieża. Na plac św. Piotra przybyło niemal 200 tys. ludzi, w tym delegacje 130 państw. W homilii Franciszek przekonywał, że „prawdziwą władzą jest służba” i także papież musi „otwierać ramiona, aby strzec całego ludu Bożego oraz przyjąć z miłością i czułością całą ludzkość, zwłaszcza najuboższych, najsłabszych, najmniejszych”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama