- To jest ból, którego nie zniweluje czas - mówi pani Katarzyna. - I towarzyszy nam już 20 lat, każdego dnia.
Teraźniejszość
– Obecnie na spotkania przychodzi ok. 18 małżeństw, ale należy zaznaczyć, że liczba ta jest dość płynna, albowiem jedni odchodzą, na ich miejsce przychodzą nowi – mówi ks. dr Tomasz Cuber, od czerwca diecezjalny duszpasterz związków niesakramentalnych (ks. Wiesław Surma został kierownikiem referatu duszpasterstwa rodzin i małżeństw w kurii sandomierskiej). – Spotykamy się w drugie soboty miesiąca w parafii pw. św. Barbary w Tarnobrzegu. Jest to z naszej strony odpowiedź na potrzebę takiego duszpasterstwa, gdyż wzrasta liczba małżeństw niepołączonych sakramentem. W ubiegłym roku zwrócili uwagę na tę kwestię ojcowie synodalni, którzy w końcowym orędziu, zwracając się do wiernych żyjących w związkach niesakramentalnych, podkreślali, że miłość Pana nikogo nie opuszcza, że Kościół jest domem otwartym dla wszystkich, że pozostają członkami Kościoła, nawet jeżeli nie mogą otrzymać sakramentalnego rozgrzeszenia i Eucharystii. Wszak do Boga można zbliżyć się nie tylko poprzez przyjęcie Komunii św., ale także poprzez modlitwę, czyny miłości i miłosierdzia, uczestnictwo w Mszach św. i, co bardzo istotne, poprzez religijne wychowanie dzieci – zauważa ks. Cuber.
– Dróg wiodących do Boga i bliskiego kontaktu z nim jest wiele. Udział w duszpasterstwie daje osobom ze związków niesakramentalnych poczucie jedności z Kościołem. Wiedzą, że nie są przez niego ani potępiani, ani dyskryminowani. W czasie spotkań jest czas na modlitwę, wspólne rozmowy oraz chwilę refleksji nad usłyszaną nauką, prelekcją. – Bardzo ważnym momentem jest dla nas modlitwa Komunii duchowej, po odmówieniu której ks. Tomasz udziela nam specjalnego błogosławieństwa – dodaje pan Andrzej. Grupa każdego roku ma spotkania opłatkowe, wielkanocne, odbywa wspólne pielgrzymki. Ponadto sandomierska wspólnota nawiązała kontakty z duszpasterstwami związków niesakramentalnych z innych diecezji. – Bardzo bliskie i serdeczne relacje łączą nas z grupą krakowską, z którą już kilkakrotnie spotykaliśmy się na wspólnych wyjazdach pielgrzymkowych – mówi pan Andrzej.
Plany
– Zapraszam wszystkie pary żyjące w związkach niesakramentalnych na nasze spotkania – zachęca ks. Tomasz Cuber. – Zwłaszcza na organizowany przez nas Adwentowy Dzień Skupienia, który odbędzie się 14 grudnia w parafii Chrystusa Króla w Tarnobrzegu i potrwa od 9.00 do 15.30. Duszpasterstwo ma już w swoich planach styczniowe spotkanie opłatkowe, integracyjny wyjazd do sanktuarium na Świętym Krzyżu oraz trzydniowe rekolekcje wielkopostne.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.