Patriarcha Cyryl na SDM?

„Patriarcha jest oczekiwany z wielkim entuzjazmem i jest to pragnienie wielu ludzi” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie spotkania z metropolitą Hilarionem, który w niedzielę odwiedził Kraków.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego spotkał się dziś z metropolitą krakowskim.

Kard. Dziwisz stwierdził, że metropolita Hilarion przyjechał, żeby „utorować drogę patriarsze”. Arcybiskup Krakowa pytany przez dziennikarzy o oficjalne zaproszenie dla patriarchy Cyryla na Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. powiedział, że je przygotował i będzie na ten temat rozmawiał z metropolitą wołokołamskim.

„To są nasze życzenia, nawet więcej niż życzenia – mówił kard. Dziwisz. – Byłoby to wydarzenie, ponieważ przyjedzie cały świat do Krakowa. Jeśli przyjechałby patriarcha, to oczywiście byłby przyjęty z wielkim entuzjazmem ze strony młodzieży” – dodał hierarcha.

Metropolita Hilarion zaznaczył, że żeby odpowiedzieć na pytanie o to, czy patriarcha Cyryl przyjąłby takie zaproszenie musi zapytać samego adresata. Podkreślił równocześnie, że patriarcha lubi Polskę i odwiedzał ją już wielokrotnie.

Prawosławny hierarcha nie wykluczył, że do spotkania patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem może dojść jednak wcześniej niż w 2016 r. w Polsce. „W tej chwili nie rozmawiamy na temat miejsca i czasu tego spotkania, ale jego treści. Myślę, że do takiego spotkania dojdzie wówczas, gdy obie strony będą na to gotowe. Mam nadzieję, że ta gotowość nastąpi w najbliższym czasie” – powiedział metropolita Hilarion.

Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego przyjechał do Krakowa popołudniu 1 grudnia. Odwiedził m.in. parafię prawosławną pw. Zaśnięcia NMP, Kościół Mariacki i Wawel.

„Ta wizyta jest wyrazem miłości i szacunku do kard. Stanisława Dziwisza, którego znam od wielu lat. Od dawna chciałem też zobaczyć to miasto, które znane jest na całym świecie” – mówił metropolita Hilarion i dodał, że dwukrotnie miał okazję spotkać się z Janem Pawłem II i jest pod wielkim wrażeniem kultu, jakim otacza się jego imię, zwłaszcza w Krakowie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Arek
  02.12.2013 07:16
  Zapraszamy :)
 • ekoplaneta
  03.12.2013 17:01
  A ja bym jeszcze zaprosił patriarchę Bartłomieja bo to on jest duchowym przywódcą prawosławia a dokładniej patriarchą ekumenicznym. Poza swoim tytułem Patriarcha Bartłomiej popiera dość aktywnie ekumenizm, więc jego obecność byłby jak najbardziej jak na miejscu :-)
 • Prawosławny
  04.12.2013 19:35
  Patriarcha Bartłomiej nie jest duchowym przywódcą Prawosławia. To bzdura.
  Poza tym nie jest akceptowany przez Cerkwie Prawosławne, które wiedzą, że ekumenizm jest herezja herezji- jak o ekumenizmie mówili Ojcowie Cerkwi.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8