"L'Osservatore Romano" przedstawia komentarze prasy międzynarodowej do "Evangelii gaudium"
Pod tytułem "Papież nie chce, abyśmy byli «zabalsamowani»" watykański dziennik w swoim wydaniu noszącym datę 28 listopada przedstawia reakcje prasy międzynarodowej na pierwszą adhortację apostolską papieża Franciszka "Evangelii gaudium". Artykuł Silvii Guidi przygotowała redakcja polska "L'Osservatore Romano" i jest on dostępny pod adresem http://www.osservatoreromano.va.
„Osoba, która nie jest przekonana, entuzjastyczna, pewna, zakochana, nikogo nie przekonuje. W kwestii ewangelizacji Papież stawia przede wszystkim na zaraźliwą radość” – Sébastien Maillard, komentując na łamach „La Croix” Evangelii gaudium, kładzie akcent na wezwanie do radości. „W sercu swojej adhortacji apostolskiej, ogłoszonej we wtorek 26 listopada w Rzymie, zawiera to, co stara się osiągnąć”.
W podobnym duchu jest artykuł wstępny Dominique'a Greinera "Une Église hors-les-murs", opublikowany w tym samym dzienniku: „Kiedy wytyka z mocą wady obecnego świata, jak na przykład ekonomię, 'która zabija', prowadząc do wykluczenia i nierówności społecznych, Franciszek czyni to z przekonaniem, że Kościół jako pierwszy powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za wskazywanie drogi do autentycznego szczęścia i radości, do których wielu aspiruje, nie znajdując ich. Właśnie on musi wyjść poza swoje mury, by wsłuchiwać się w te oczekiwania i proponować swoje przesłanie”. Wystarczyłyby „pierwsze przyprawiające o zawrót głowy strony”, komentuje Gian Guido Vecchi na łamach „Corriere della Sera”, w artykule zatytułowanym L'enciclica della conversione del papato (Encyklika o nawróceniu papiestwa).
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).