Brak woli (politycznej)

Do korzenia zła musimy sięgnąć najpierw sami. Wtedy i wola polityczna się znajdzie.

Chrześcijanie w Syrii są ofiarami braku woli politycznej zażegnania konfliktu w tym kraju – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Antoine Audo z Aleppo, chaldejski hierarcha kierujący zarazem syryjską Caritas. Zdanie o braku woli politycznej można powtórzyć wielokrotnie i w różnych aspektach, nie tylko w kontekście Syrii i nie tylko chrześcijan.

Brak politycznej woli faktycznego rozwiązania problemów wydaje się jedną z głównych przyczyn zła, które dzieje się w dzisiejszym świecie, zarówno na naszym podwórku jak i w odległych rejonach świata. Wszędzie funkcjonują struktury, które prowadzą do zła, które czynią zło najprostszym i najbardziej korzystnym wyborem. Podstawę dla ich funkcjonowania budują jednak nie przestępcy, ale ci, którzy biernie przyglądają się ich istnieniu. Ci, którzy nie robią nic, by je zmienić. Bynajmniej nie z niemocy. Niemoc jest tylko wygodną wymówką.

Problem polega na tym, że nie wystarczy naprawić wierzchniej warstwy, trzeba sięgnąć do korzenia niesprawiedliwości, do korzenia zła. A z tego korzenia wyrastają przecież także inne gałęzie. Czasem także te, na których siedzimy. Skąd miałaby się wziąć wola zmiany? Nikt przecież nie będzie chciał zaszkodzić samemu sobie.

Bierność polityków w sprawach ważnych nie wynika z ich gorszej, niż przedstawicieli innych zawodów, jakości moralnej. Bierność polityków jest najczęściej wynikiem prostej kalkulacji dotyczącej przewidywanego poparcia. Chcąc się utrzymać przy władzy nie należy się narażać. A przynajmniej nie za bardzo. Wyborcy zależy przecież tak naprawdę na jego własnej kieszeni. Także na zachowaniu dobrego mniemania o sobie, ale tu wystarczą często ruchy pozorne i trochę demagogii. Można nic nie robić. A skoro można nic nie robić, to po co robić cokolwiek, potencjalnie sobie szkodząc?

Brak woli politycznej rozwiązywania ważnych problemów nie jest wynikiem demoralizacji przywódców, ale tego, czego od nich oczekujemy. W sferze praktycznej, nie w deklaracjach. Do korzenia zła musimy sięgnąć najpierw sami.

Wtedy i wola polityczna się znajdzie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • trup
  04.11.2013 22:06
  cyt(Chrześcijanie w Syrii są ofiarami braku woli politycznej zażegnania konfliktu w tym kraju – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Antoine Audo z Aleppo, chaldejski hierarcha kierujący zarazem syryjską Caritas. Zdanie o braku woli politycznej można powtórzyć wielokrotnie i w różnych aspektach, nie tylko w kontekście Syrii i nie tylko chrześcijan.) - świat nie opiera sie na braku woli lub jej niebraku .To pieniądz - gdzie firma produkująca bron moze zarobić - tylko tam gdzie wojna , albo ładnie nazwany konflikt .Podsycenie jeżeli przygasa i um iarkowane chłodzenie jak za dużo się bija .Broń to czyste złoto z którego żyja , amerykanie , rosjanie francuzi , anglicy itd....do tego nieszczęsnego grona wpisuje sie tez polska .Dlatego pięść się zaciska gdy prezydent albo prtemier , albo inny wielki działacz pojawia sie tam gdzie konflitk i z mina kochającego wujka głaszcze po główkacjh już niezyjące dzieci .Fałsz i obłuda - inaczej nie można nazwqac tego co sie dzieje .- z jednej storny marchewka a z drugiej kij .tak wyglądaja wielcy mężowie i politycy świata.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9