Spór o 50 hektarów

Metropolita stolicy Salwadoru wezwał przywódców swojego kraju i Hondurasu do pokojowego zażegnania obecnego napięcia.

„Ten spór międzynarodowy może mieć poważne konsekwencje. Wzywam wszystkich podejmujących decyzje w tej sprawie do przyjęcia rozwiązań dyplomatycznych, które służyłyby dobru regionu i jego rozwojowi”. Taką opinię wyraził abp José Luis Escobar Alas w kwestii sporu terytorialnego między Salwadorem a Hondurasem. Dotyczy on wyspy Conejo na Pacyfiku. Metropolita stolicy Salwadoru wezwał obydwa państwa do pokojowego zażegnania obecnego napięcia.

Arcybiskup miasta San Salvador dodał, że o wiele korzystniejszą rzeczą, niż toczenie sporu terytorialnego, byłoby podjęcie wspólnych działań na rzecz rozwoju wyspy. „W tej strefie Zatoki, gdzie Nikaragua, Honduras i Salwador tak blisko ze sobą sąsiadują, powinno się osiągać wspólnie korzyści, rozwijać współpracę, byśmy w ten sposób wszyscy byli zwycięzcami” – precyzował hierarcha.

Wysepka Conejo, o którą toczy się spór, to obszar zaledwie ok. 50 ha. Konflikt o dominację nad nią między Salwadorem i Hondurasem uaktywnił się już po raz kolejny po tym, jak pojawiło się tam we wrześniu honduraskie wojsko. Od tego czasu rozpoczęła się ostra kampania dyplomatyczna, w której obydwie strony zadeklarowały, że wysepka jest integralną częścią każdego z tych krajów.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8