Biskupi Salwadoru przeciw prawu sprzyjającemu bezkarności

Arcybiskup San Salwador wyraził sprzeciw wobec aktualnego projektu prawa dotyczącego pojednania narodowego oraz wezwał deputowanych do jego odrzucenia, ponieważ sprzyja ono bezkarności.

Salwador jest krajem, który wciąż doświadcza skutków podziałów i wojen. Przemoc nadal odciska się na codziennym życiu obywateli. Poczucie zagrożenia i niepewność jutra zmusiła wielu mieszkańców do emigracji. Bardzo potrzebne jest pojednanie i uzdrowienie ran.

Abp Jose Luis Escobar Alas jest zaniepokojony faktem, że zgromadzenie ustawodawcze dąży do uchwalenia prawa, które może się okazać bezskuteczne, ponieważ jest wzorowane na prawie o amnestii z 1993 r. Było ono całkowicie niesprawiedliwe, ponieważ zamiast wesprzeć ofiary i zapewnić im odszkodowania, po raz kolejny je krzywdziło. Chroniło za to odpowiedzialnych za zbrodnie, zapewniając im bezkarność.

Zamiast tego szkodliwego prawa abp Alas proponuje proces pojednania w duchu wykładni przedstawionej przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 13 lipca 2016 r. Wskazuje ona na potrzebę zaprowadzenia sprawiedliwości, chroni ofiary oraz zapewnia im zadośćuczynienie. Licznie dokonywane egzekucje nie mogą pozostać bezkarne - podkreślił hierarcha. Ostrzegł on, że przemoc nie zniknie z życia, dopóki nie będzie zapewniony sprawny i skuteczny dostęp do sprawiedliwości. Kościół opowiada się po stronie ofiar i będzie brał je w obronę – oświadczył stołeczny arcybiskup. W ostatnim czasie znowu nasiliły się akty przemocy w kraju. Odnotowano wzrost liczby osób zaginionych, wśród nich znalazła się Ana Herrera, studentka medycyny, której nie można odnaleźć od 10 marca.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9