Bydgoszcz uczci ks. Jerzego

Modlitwa różańcowa, Eucharystia oraz okolicznościowy spektakl teatralny stanowią program bydgoskich obchodów 29. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W sobotę wierni zgromadzą się w Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach, skąd kapłan wyruszył 19 października 1984 roku w swoją ostatnią drogę.

Pierwszy dzień obchodów zainauguruje spektakl pamięci błogosławionego w reżyserii Mirosława Antoniego Glazika, zatytułowany „Gdyby ks. Jerzy Popiełuszko pisał wiersze”. W dramacie wykorzystano fragmenty kazań kapłana męczennika, wiersze reżysera oraz materiały audiowizualne przygotowane przez alumnów seminarium salezjańskiego w Lądzie. Na sztukę mieszkańców miasta zaprosili: Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki, Studenckie Koło Literackie WSG, Fundacja Gaudeamus oraz Stowarzyszenie - Społeczny Komitet Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II.

Uczestnicy przejdą również w procesji różańcowej z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które po Mszy św. będą mogli także ucałować. - W Roku Wiary postać Męczennika za wiarę nabiera wyjątkowego znaczenia. Jego dewiza, by zło dobrem zwyciężać, której przez całe życie i kapłańską posługę ks. Jerzy był wierny, to dla nas szczególne zobowiązanie. Wokół nas tyle zła, czasami bezradnie rozkładamy ręce, mówimy, że nic nie da się zrobić. A dobro jest w każdym z nas i trzeba je pomnażać - dodał ks. prałat Józef Kubalewski, proboszcz parafii na Wyżynach.

W drugim dniu centralnym punktem będzie Eucharystia transmitowana przez TVP Polonia. Modlitwie przewodniczyć będzie bp Jan Tyrawa. - Musimy nieustannie pokazywać drugiemu człowiekowi, że w życiu nie wszystko jest na sprzedaż. Niestety, w wielu przypadkach zakwestionowaliśmy rzeczywistość transcendentną. Nie istnieje moralność, sumienie, a wszystko jest płynne i relatywne. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko to wyjątkowy znak, który przypomina, że najwyższych wartości trzeba bronić nawet wtedy, kiedy człowiek ma złożyć za nie najwyższą cenę, jaką jest życie - powiedział w rozmowie.

Biskup ordynariusz poświęci również obraz z wizerunkiem kapłana męczennika, który jest dziełem pułkownika rezerwy Wojciecha Bleji, malarza, urodzonego w Bydgoszczy. Zawiśnie on w kaplicy w pobliskim Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki. Modlitwom towarzyszyć będzie również prośba o rychłą kanonizację ks. Jerzego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10