Modlitwa różańcowa, Eucharystia oraz okolicznościowy spektakl teatralny stanowią program bydgoskich obchodów 29. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W sobotę wierni zgromadzą się w Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach, skąd kapłan wyruszył 19 października 1984 roku w swoją ostatnią drogę.
Pierwszy dzień obchodów zainauguruje spektakl pamięci błogosławionego w reżyserii Mirosława Antoniego Glazika, zatytułowany „Gdyby ks. Jerzy Popiełuszko pisał wiersze”. W dramacie wykorzystano fragmenty kazań kapłana męczennika, wiersze reżysera oraz materiały audiowizualne przygotowane przez alumnów seminarium salezjańskiego w Lądzie. Na sztukę mieszkańców miasta zaprosili: Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki, Studenckie Koło Literackie WSG, Fundacja Gaudeamus oraz Stowarzyszenie - Społeczny Komitet Budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II.
Uczestnicy przejdą również w procesji różańcowej z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które po Mszy św. będą mogli także ucałować. - W Roku Wiary postać Męczennika za wiarę nabiera wyjątkowego znaczenia. Jego dewiza, by zło dobrem zwyciężać, której przez całe życie i kapłańską posługę ks. Jerzy był wierny, to dla nas szczególne zobowiązanie. Wokół nas tyle zła, czasami bezradnie rozkładamy ręce, mówimy, że nic nie da się zrobić. A dobro jest w każdym z nas i trzeba je pomnażać - dodał ks. prałat Józef Kubalewski, proboszcz parafii na Wyżynach.
W drugim dniu centralnym punktem będzie Eucharystia transmitowana przez TVP Polonia. Modlitwie przewodniczyć będzie bp Jan Tyrawa. - Musimy nieustannie pokazywać drugiemu człowiekowi, że w życiu nie wszystko jest na sprzedaż. Niestety, w wielu przypadkach zakwestionowaliśmy rzeczywistość transcendentną. Nie istnieje moralność, sumienie, a wszystko jest płynne i relatywne. Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko to wyjątkowy znak, który przypomina, że najwyższych wartości trzeba bronić nawet wtedy, kiedy człowiek ma złożyć za nie najwyższą cenę, jaką jest życie - powiedział w rozmowie.
Biskup ordynariusz poświęci również obraz z wizerunkiem kapłana męczennika, który jest dziełem pułkownika rezerwy Wojciecha Bleji, malarza, urodzonego w Bydgoszczy. Zawiśnie on w kaplicy w pobliskim Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki. Modlitwom towarzyszyć będzie również prośba o rychłą kanonizację ks. Jerzego.
Historyk prof. Jan Żaryn zeznawał w tej sprawie w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.