Dzisiejsza noc w sanktuarium upłynie na modlitwy za Polaków, którzy opuścili kraj.
Pod hasłem: „Rodacy, strzeżcie się niewiary i jej propagandy!” na Jasnej Górze odbędzie się dziś noc czuwania w intencji polskiej emigracji. Modlitwę już od 28 lat organizują kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, których główną misją jest posługa wśród emigrantów oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla.
Noc modlitwy, dzięki transmisjom przebiegać będzie w łączności z polskimi emigrantami i ich duszpasterzami w 20. krajach świata na różnych kontynentach.
- W kończącym się Roku Wiary do naszego Narodowego Sanktuarium przybędą rodacy z Europy Zachodniej i Wschodniej. Chcemy razem, zjednoczeni w duchu ze wszystkimi wierzącymi Polakami na świecie, wyznać wiarę przed obliczem Maryi – Matki i Królowej. Pragniemy w tę noc 18/19 października dziękować za dar wiary i prosić Boga o umocnienie wierności trwania w Nim na drogach naszego pielgrzymowania – migrowania w świecie – napisali w zaproszeniu księża Chrystusowcy.
Jak przypomniał ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, dziś już ponad 18 milionów naszych rodaków żyje poza granicami kraju. – Ostatnio z Polski wyjechało już ponad 2,5 mln przede wszystkim młodych ludzi, którzy gdzieś w różnych krajach Europy szukają swojego miejsca na realizowanie życia. To wielka tragedia młodych ludzi, którzy szukają, żebrzą o pracę w różnych zakątkach świata – powiedział KAI ks. Wójcik.
I to właśnie głównie w intencji młodych Polaków opuszczających kraj trwać dziś będzie modlitwa, by strzegli się niewiary i jej propagandy.
Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przypomniał, że wraz ze wzrostem emigracji rozwija się także duszpasterstwo prowadzone w różnych krajach świata. W Europie istnieje już ponad półtora tysiąca kościołów, w których sprawowana jest Msza św. w języku polskim.
28. „Noc czuwania za emigrację” rozpocznie się o godz. 18.00 spotkaniem w Sali o. Kordeckiego. Od 20.00 zaplanowana jest całonocna modlitwa w Kaplicy Matki Bożej.
Chrystusowcy realizują testament swego założyciela prymasa Augusta Hlonda, który podkreślał, że na emigracji polskie dusze giną. Aby nie ginęły kapłani podejmują szereg inicjatyw wspierających tych, którzy z różnych powodów musieli opuścić ojczysty kraj oraz ich rodzin.
Noc czuwania odbędzie się pod hasłem: „Rodacy, strzeżcie się niewiary i jej propagandy!”. To słowa z przemówienia radiowego sł. Bożego kard. A. Hlonda, Prymasa Polski z 28 września 1939 r. Przestrogę o niewierze wypowiedział kard. Hlond w Rzymie, kiedy Polskę opuściło ponad 6 milionów naszych rodaków. Zdaniem ks. Wójcika te słowa dziś są szczególnie aktualne. – Jestem świadkiem jak wielu ludzi na wyjeździe goni tylko za tym, co materialne, jak zapomina o Bogu, o niedzielnej Mszy św. o przykazaniach – powiedział Chrystusowiec.
Wśród polskiej emigracji posługuje ok. 2 tys. kapłanów diecezjalnych i zakonnych, z czego ponad 300 chrystusowców. Oprócz pracy duszpasterskiej troszczą się oni o podtrzymywanie ducha patriotycznego, życia społecznego i polskiej kultury. Członkami zgromadzenia mogą być wyłącznie Polacy bądź urodzeni w innych krajach obywatele polskiego pochodzenia. Wiele powołań rodzi się wśród rodzin o polskich korzeniach za naszą wschodnią granicą.
Na Jasną Górę przybyć ma dziś ponad 1,5 tys. osób. W zorganizowanych grupach przybędą Polacy m.in. z: Niemiec, Węgier, Włoch, Białorusi i Ukrainy, Holandii, Wielkiej Brytanii i Belgii.
Na program spotkania złożą się m.in. koncert Marcina Stycznia, różaniec w Kaplicy Matki Bożej, udział w Apelu Jasnogórskim a także modlitwa za emigrantów i ich duszpasterzy oraz o nowe powołania. O północy sprawowana będzie Msza św. w intencji Polaków rozsianych po świecie.
Po Mszy rozpocznie się nabożeństwo za Ojczyznę a następnie modlitwa w intencji rodzin, których udziałem stała się emigracja. Spotkanie zakończy Droga Krzyżowa.
Czuwanie za polską emigrację transmitowane będzie m.in. na stronie www.chrystusowcy.pl.oraz przez telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Jasna Góra.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.