Abp Michalik: Każde doświadczenie grzechu jest trudne

Każde doświadczenie grzechu jest trudne - powiedział abp Józef Michalik pytany o głośny w mediach w ostatnich tygodniach wątek księży. którzy dopuścili się pedofilii.

Jednym z tematów dwudniowego spotkania biskupów w Warszawie będą tzw. aneksy do wytycznych ws. przypadków pedofilii z udziałem księży. Abp Michalik dodał, że molestowanie jest ogromną krzywdą i nie wolno o tym zapominać, ale dbając o dobro dzieci nie wolno pomijać także innych zjawisk. Podczas rozpoczętego dziś spotkania biskupi najprawdopodobniej przyjmą aneksy precyzujące procedury reagowania wobec przypadków pedofilii wśród duchownych, a które będą obowiązywały wraz ze specjalnymi wytycznymi w tej sprawie.

Podczas popołudniowej konferencji prasowej abp Michalik wyjaśnił, że wypowiedź rzucona była w biegu, niezręczna, a jej sensem było, że dziecko jest zawsze niewinne i nie może być krzywdzone. Ani przez księży, ani przez bliskie mu osoby. Dziecko lgnie do człowieka, szuka miłości i ma prawo ją znaleźć, czystą i piękną - mówił metropolita przemyski. Niekiedy człowiek zagubiony wykorzysta to dziecko, to jest dramat przed którym trzeba bronić - dodał. Wyjaśnił też, że - w kontekście słów, które spowodowały największą burzę - że dziecko nie ma siły wciągnąć drugiego człowieka, to człowiek dorosły - ten zły -  wciąga dziecko w orbitę swoich niewłaściwych zachowań.

 

Od Redakcji:

Po pierwszej informacji napisałam: "Niestety, trzeba powiedzieć, że jest to potężna pomyłka, kompletnie sprzeczna z tym co mówi psychologia. Jest prawdą, że poranione dziecko szuka miłości, ale miłości, nie molestowania czy gwałtu. To dorosły wykorzystał fakt, że było łatwym łupem, i skrzywdził jeszcze potworniej. Wina leży wyłącznie po stronie dorosłych i jest tym większa, jeśli chodzi o dziecko już wcześniej skrzywdzone."

Cieszę się, że przewodniczący KEP tak szybko sprostował swoją wypowiedź.

Joanna Kociszewska

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10