Przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie, wizyta "ad limina" i reagowanie Kościoła w sytuacjach kryzysowych - to niektóre tematy rozpoczętego dziś w Warszawie Zebrania plenarnego KEP.
Biskupi najprawdopodobniej przyjmą aneksy precyzujące procedury reagowania wobec przypadków pedofilii wśród duchownych, a które będą obowiązywały wraz ze specjalnymi wytycznymi w tej sprawie.
"Wytyczne dotyczących wstępnego dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu z osobą niepełnoletnią poniżej osiemnastego roku życia" zostały zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w marcu ub. roku. Obecnie dokument czeka na recognitio (zatwierdzenie) ze strony Stolicy Apostolskiej, a kiedy to nastąpi zostanie opublikowany w Aktach Konferencji Episkopatu Polski.
Podczas obecnego zebrania, biskupi najprawdopodobniej przyjmą trzy aneksy, które w szczegółowy sposób definiują poszczególne procedury i działania, a które obowiązywać będą wraz z "Wytycznymi".
"Aneks pierwszy dotyczy pomocy ofiarom, drugi zasad postępowania - także na styku prawa kanonicznego i cywilnego - trzeci zaś zasad formacji i profilaktyki w przygotowaniu do kapłaństwa czy życia zakonnego" - poinformował przed rozpoczęciem obrad bp Wojciech Polak.
Sekretarz generalny KEP przypomniał, że z aneksami, które przygotowała Rada Prawna Episkopatu, zapoznali się już wszyscy biskupi. Zaznaczył też, że po zaaprobowaniu aneksów przez Episkopat zostaną one przekazane do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską. Następnie, podobnie jak "Wytyczne", zostaną one ogłoszone w „Aktach Konferencji Episkopatu Polski” i będą obowiązywać.
Podczas obrad biskupi mówić będą o wizycie Episkopatu ad limina Apostolorum. Spotkanie polskich biskupów z papieżem Franciszkiem w Watykanie odbędzie się w dniach 1-8 lutego 2014 r. Wśród tematów obrad znalazły się też przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, dziękczynienie za kanonizację, Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie w 2016 r. i przypadające w tym samym roku obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Ponadto biskupi debatować będą m.in. o uporządkowaniu i ujednoliceniu kierunków nauk teologicznych w Polsce, sprawie dojrzałych powołań w naszym kraju oraz kwestii uboju rytualnego.
Obrady zakończą się w środę, 9 października po południu.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.