Rozwody - jak uniknąć tragedii?

Do solidnego przygotowania się do małżeństwa zachęca młodych ludzi biskup Henryk Tomasik.

Ordynariusz radomski odniósł się w ten sposób do danych Głównego Urzędu Statycznego, z którego wynika, że w 2012 roku na rozwód zdecydowało się prawie 400 małżeństw w Radomiu. - To tragedia, którą można uniknąć przez solidne przygotowanie się do małżeństwa - powiedział biskup Henryk Tomasik w swojej cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

- W ciągu roku rozpada się 400 małżeństw, a to oznacza, że 800 osób przeżywa tragedię. Czy można było tego uniknąć? Myślę, że tak. Poprzez dobre przygotowanie do małżeństwa i sakramentu małżeństwa. Przygotowanie do małżeństwa to kształtowanie własnego charakteru tak, by móc poważnie wziąć odpowiedzialność za drugą osobę i tworzącą się rodzinę. Przygotowanie do sakramentu małżeństwa to pogłębianie wiary i ożywianie ducha modlitwy tak, by przeżyć sam ślub jako sakrament. Zawsze boję się, że osoby stojące przy ołtarzu bardziej kierują się tradycją, czy zwyczajem niż wiarą - powiedział biskup Tomasik.

Ordynariusz radomski skierował prośbę do osób, które przygotowują się do małżeństwa. - Trochę mamy żal do rodziców, którzy nie widzą potrzeby zachęcania swoich dzieci do włączenia się w przygotowanie do sakramentu małżeństwa. Często duszpasterze słyszą od młodych, że nie mają czasu. Jeśli potrafimy załatwić salę weselną na rok, czy dwa lata przed planowanym ślubem a nie ma czasu, aby więcej się pomodlić, czy włączyć się w parafialne czy dekanalne przygotowanie do ślubu to jest to przykre i świadczy, że Chrystus jest potrzebny na moment zawarcia związku małżeńskiego. Wydarzenie to trzeba przeżywać w duchu wiary - powiedział biskup Henryk Tomasik.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  01.10.2013 20:47
  >>Czy można było tego uniknąć?<<
  Tak. gdyby państwo nie mieszało się w nie swoje sprawy.

  Państwo wprowadziło taką "dogodność", która jest fatalna w skutkach.

  Pójście na łatwiznę, i wprowadzanie udogodnień, bezstresowość życia, byle łatwo lekko i przyjemnie - jak dotychczas nie sprawdziło się - anie w wychowywaniu dzieci ani w życiu dorosłych.

  Chrześcijaństwo daje siłę bycia mężnym wobec codzienności - walczy o małżeństwa, o ich wartość i nierozerwalność - z bardzo dużym skutkiem.
 • Agaton
  02.10.2013 10:51
  Z teki Mariana Załuckiego:
  "ślubuj pan wierność do samego rozwodu
  i chodu i chodu i chodu..."
  /cyt.z pamięci/
 • krak
  02.10.2013 11:10
  A co ma Państwo do tego? Ludzie ze ślubem sakramentalnym się rozwodzą bo mają letnią wiarę lub jej brak. Mnóstwo ślubów koscielnych jest dla rodziny z tradycji. Nic więcej. Po prostu nie zostali wychowani odpowiednio przez rodziców. Gdy przychodzi kryzys to człowiek nic nie może i jeśli nie "wmiesza do tego Boga" to padnie! Ponadto gdyby nie kredyty do spłacenia to byłoby jeszcze więcej rozwodów.
 • Maria
  04.10.2013 19:45
  My z mężem wcale nie uczestniczyliśmy w naukach przed małżeńskich a jesteśmy nadal małżeństwem i się kochamy tak jak potrafimy. Myślę że to nie jest wyznacznikiem czy ktoś będzie uczestniczył w naukach czy też nie. Najważniejsze aby dana osoba kochała siebie i bliźniego i pamiętała że to nie jest wieczne życie. Amen.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8