O tym, jak przez 6 lat dojrzewała forma rekolekcji liturgicznych i jak rodziło się wokół nich środowisko przyjaciół, mówi ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca i współorganizator „Mysterium Fascinans”, w rozmowie z Miłoszem Klubą.
A zaczęło się od prostego pomysłu...
...na „kurs doszkalający” dla animatorów liturgicznych Ruchu Światło–Życie. To miało być uzupełnienie wiedzy, dlatego pierwsze edycje rekolekcji bardziej przypominały sesję naukową. Jednego roku było nawet 11 referatów, co zupełnie przyćmiło liturgię. Mieliśmy intuicję, ale nie potrafiliśmy tego jeszcze zrealizować. Dopiero zeszłoroczna, piąta edycja „Mysterium Fascinans” spełniła moje oczekiwania i zrealizowała ideę, która była od początku.
Organizując pierwszą edycję rekolekcji, byłeś klerykiem kończącym pierwszy rok seminarium. Jak to wpłynęło na Twoją formację seminaryjną?
Oprócz warsztatu pracy duszpasterskiej, organizacji, nawiązywania kontaktów, było to też odkrywanie bogactwa liturgii, której nie znałem. O części rzeczy, jakie chcieliśmy wprowadzić na MF, nie miałem wcześniej pojęcia. Tak było z rytem dominikańskim czy chorałem gregoriańskim. Dziś wiem, jak to przygotować, jak w tym uczestniczyć. Bóg też mocno uczył mnie pokory. Przez to, że kolejne edycje wychodziły coraz lepiej, pojawiała się olbrzymia pokusa, by żyć w przekonaniu, że potrafię zrobić coś świetnego, że to moje dzieło. A Bóg ciągle mi je wyrywał, uczył totalnego zaufania. W zeszłym roku brakowało nam pieniędzy, wydawało się, że nie uda się wszystkiego spłacić. Potem okazało się, że nawet zostało 1500 zł. Poszedłem do kaplicy podziękować za całe rekolekcje, mówiąc: „Widzę, że tym razem zostawiłeś nam już trochę pieniędzy na przyszły rok”. Następnego dnia przyszła faktura korygująca za bilety lotnicze – 1400 zł. Wróciłem do kaplicy – „OK, gramy od początku”. Z pełnym zaufaniem.•
Drzwi szeroko otwarte
Pierwsze rekolekcje „Mysterium Fascinans” odbyły się w 2008 roku. Tematami kolejnych edycji były: historia liturgii, teologia liturgii, Konstytucja o Liturgii Świętej, eschatologiczny wymiar liturgii, sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego oraz działanie Ducha Świętego w liturgii. Kolejne, siódme rekolekcje liturgiczne odbędą się od 12 do 14 września 2014 roku. Ich tematem będą sakramenty uzdrowienia, czyli sakrament pokuty i pojednania oraz namaszczenie chorych. Na kanwie rekolekcji „Mysterium Fascinans” powstały już trzy książki i jeden audiobook.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.