W Poznaniu zakończyło się spotkanie dyrektorów niezależnych rozgłośni katolickich. Są to zarówno radia diecezjalne, jak i zakonne nie będące częścią żadnej sieci nadawczej.
Na spotkaniu rozmawiano m.in. o trudnościach, przed jakimi stoją poszczególne rozgłośnie, a także o możliwych konkretnych formach współpracy. Niezależne rozgłośnie katolickie w Polsce pokrywają swoim zasięgiem łącznie blisko 70 proc. terytorium kraju.
Ewentualne formy współpracy, zarówno między samymi rozgłośniami, jak także z podmiotami zewnętrznymi, mogą otworzyć w Kościele nowe skuteczne pola ewangelizacji. O możliwościach tych mówi dyrektor Radia Warszawa ks. Grzegorz Walkiewicz: „Nasza współpraca funkcjonuje już od wielu, wielu lat. Wymieniamy się audycjami. Również współpracujemy przy realizacji wspólnych projektów. I jest to rzeczywiście bardzo dobra współpraca. Oceniam ją bardzo pozytywnie. Ta współpraca na przyszłość daje nam też szanse na to, byśmy mogli realizować naszą posługę, również wobec projektów, które realizuje Konferencja Episkopatu Polski. Bardzo owocna jest również współpraca z sekcją polską Radia Watykańskiego. Ostatni projekt, który realizujemy, to projekt audycji popołudniowych, w którym każda z naszych stacji dostarcza swoje audycje, prezentowane również na antenie RV. I jest to, jak myślę, bardzo dobry projekt, który podkreśla naszą z jednej strony różnorodność, a z drugiej strony wynikające z tej różnorodności bogactwo. Mamy taką intencję, żeby dalej ten projekt realizować na przyszłość, a przez to umacniać więź między nami”.
Dyrektorzy niezależnych rozgłośni katolickich spotykają się regularnie kilka razy w roku. Tym razem gospodarzem spotkania było Radio Emaus z Poznania. Mówi jego redaktor naczelny ks. Maciej Kubiak: „To już kolejne spotkanie dyrektorów niezależnych rozgłośni diecezjalnych odbywa się w Poznaniu w roku, w którym Radio Emaus obchodzi osiemnaste urodziny. Weszło ono w dojrzałe życie i muszę przyznać jako jego redaktor naczelny, że to spotkanie kilkudziesięciu księży z kilkunastu rozgłośni było też takim egzaminem dojrzałości dla naszego zespołu, dla naszej ekipy, a także wyróżnieniem. Cieszymy się, że możemy tutaj być razem, zwłaszcza w takim istotnym momencie naszej współpracy, w którym się docieramy i szukamy bardzo konkretnych sposobów określenia zasad naszego dalszego wspólnego działania”.
Niezależne rozgłośnie katolickie zacieśniają współpracę także z Radiem Watykańskim. W najbliższych miesiącach planuje się m.in. wspólne szkolenia i pielgrzymkę do grobu św. Piotra.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.