Gdy usłyszeli o tym, jak żyją ich rówieśnicy w Tanzanii, postanowili im pomóc. Modlą się, przygotowują przedstawienia teatralne, organizują kiermasze, bo mają przyjaciół w potrzebie.
Konkrety
Od grudnia minionego roku dzieci z Sulechowa przygotowały m.in. jasełka i występy misyjnych kolędników, był również kiermasz własnoręcznie wykonanych ozdób i programy artystyczne. Ostatnim pomysłem jest akcja „Piórniki dla Afryki”.
– Od czerwca zbieramy przybory szkolne dla dzieci w Tanzanii. Przekażemy je później przez Fundację Dzieci Afryki – wyjaśnia katechetka. – Dowiedzieliśmy się, że nasi koledzy często nie mają zeszytów, długopisów, kredek i innych potrzebnych do nauki rzeczy. Piszą kredą na tabliczkach. Nie mają czasami nawet butów, a do szkoły muszą chodzić codziennie kilka kilometrów – mówi Natalia. Dzieci wiadomości o misjach czerpią również z czasopism „Świat Misyjny”, „Misje Dzisiaj” czy „Mały Gość Niedzielny”. Choć istnieją bardzo krótko, widać, że energii i pomysłów im nie brakuje. Pomagają im również dorośli. – Rodzice bardzo się cieszą, że pomagamy innym. Kupują nam potrzebne materiały, przywożą nas na spotkania i próby. Są z nami, bo to ważna sprawa – cieszą się Natalia z Wiktorią.
Cieszy polsko-afrykańskie serce
Ks. Henryk Wojnar, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki – Bardzo cieszę się tą inicjatywą. Okazuje się, że dzieci są wrażliwe i chcą pomagać innym. Rozpoczęło się od zwykłej wizyty s. Cecylii w Tygodniu Misyjnym, która poruszyła serca dzieci. A jak chciały pomagać, to trzeba było im pomóc. Ważne jest, by nasza pomoc misjom była bardzo konkretna, więc idziemy w tę stronę. Widzę, jak przez te kilka miesięcy pięknie rozkwita to serce polsko-afrykańskie, i modlę się za to dzieło, i pomagam, jak mogę. Spróbujemy nawiązać kontakty z innymi grupami misyjnymi, by wymieniać się pomysłami. A z czasem… w 2016 roku mamy w Polsce Światowe Dni Młodzieży, może uda nam się przyjąć grupę z Tanzanii lub z innego kraju. Pokazalibyśmy jej nasz kraj. To spore wyzwanie, ale możliwe…
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.