Kolejni pielgrzymi u celu

W środę od wczesnych godzin porannych pod jasnogórski Szczyt wchodzą kolejne grupy strudzony pielgrzymów.

Jako pierwsza, już przed godz. 6.00, na Jasną Górę dotarła 33. Piesza Pielgrzymka Podlaska. 3 tys. 500 osób w 12 grupach pielgrzymowało pod hasłem "Jesteście światłem świata". Na pielgrzymką czuwał ks. Piotr Wojdat. Pielgrzymi pokonali trasę od 387 do 413 km w ciągu 10-14 dni. U stóp Jasnej Góry wiernych powitał biskup pomocniczy diec. siedleckiej Piotr Sawczuk.

"Pielgrzymowało się naprawdę ciepło, bo pierwszy raz w historii pielgrzymki temperatury osiągały 40 st." - mówił ks. Piotr Wojdat.  "Rozważaliśmy w tym roku tematykę Kościoła, zastanawialiśmy się nad tym czym jest Kościół ustanowiony przez Chrystusa. Zastanawialiśmy się nad tym, jak ta wspólnota wiary prowadzi człowieka do zbawienia, a nade wszystko zastanawialiśmy się nad tym, jakie każdy z nas, każdy z pątników i duchownych i świeckich w tym Kościele ma miejsce. Mówiliśmy o odpowiedzialności za Kościół, że naszym zadaniem jest budowanie tego Kościoła, że każdy z nas jest częścią i jest w tym Kościele potrzebny” - wyjaśniał kapłan.

32. Piesza Pielgrzymka Diec. Płockiej pod jasnogórski Szczyt dotarła ok. godz. 7.30. Grupą liczącą 1 tys. 370 osób opiekował się ks. Jacek Prusiński. Wierni przemierzyli 270 km w ciągu 9 dni. Hasłem przewodnim tegorocznych rekolekcji w drodze były słowa: "Kto wierzy nigdy nie jest sam". Pielgrzymów pod jasnogórski Szczyt wprowadził biskup diecezji Piotr Libera.

3 tys. 500 wiernych uczestniczyło w tegorocznej 33. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej na Jasną Górę. Coroczna pielgrzymka zrzesza studentów oraz wszystkich, którzy są związani z duszpasterstwem akademickim miasta Warszawy i diec. warszawsko-praskiej. Nad pielgrzymką pod hasłem "Ja wierzę, że to Ty" czuwał ks. Jacek Siekierski. Najmłodszym uczestnikiem miał 6 miesięcy, najstarszy 82 lata. W tegorocznych rekolekcjach drodze uczestniczyło: 53 księży, 17 kleryków oraz 14 sióstr zakonnych. Pątnicy pokonali trasę 285 km w ciągu 10 dni.

Pielgrzymka Akademicka podzielona była na 18 grup. 19-stą stanowiła grupa wojskowa, w której maszerowało ponad 700 osób, a wśród nich są pielgrzymki ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Litwy i Łotwy. Na pielgrzymów pod Szczytem jasnogórskim czekał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

"Pielgrzymujemy nie po raz 33. ale po raz 303., ponieważ pielgrzymka nasza odłączyła się 33 lata temu od głównej Pielgrzymki Warszawskiej na Jasną Górę" - wyjaśniał ks. Jacek Siekierski. "Idziemy przez stare, zapomniane już dzisiaj sanktuaria maryjne”.

"To jest bardzo szczególna pielgrzymka. Przez te 10 dni w tych miejscowościach, które przemierzamy nasi bracia, którzy przyjmują nas w swoich wioskach, w swoich domach, przygotowują posiłki - kontynuował kapłan. "Ta pielgrzymka, od 5 sierpnia do 14, jest cała wyżywiona przez ludzi. To jest niesamowity dar tych ludzi, miłości, ale także ludzkiego serca. Bo my nic nie mamy, mamy tylko sandały, torbę i kij, i ewangeliczne słowa: do jakiego domu wejdziecie, przyjmą was, zasiądźcie, jedzcie co wam podadzą. I za to wszystko my składamy tym wszystkim ludziom serdeczne Bóg zapłać!" - mówił dalej.

Pielgrzymi z Siedlec, Płocka, Warszawy i Łomży wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 9.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Janusz Stepnowski, biskup diec. łomżyńskiej, a koncelebrowali: bp Piotr Sawczuk, biskup pomoc. diec. siedleckiej;, bp Piotr Libera, biskup diec. płockiej, bp Teofil Wilski, bp senior diec. kaliskiej.

"Każdy z was miał inną motywację do pielgrzymowania, jedni szli dziękując Bogu, inni prosząc Go, jeszcze inni przepraszając za własne czy innych grzechy, ale łączy nas w tych motywacjach wiara, pragniemy światła wiary, pragniemy Boga i spotkania z Nim, chcemy z Nim wędrować przez codzienność, bez Niego nasze życie jest puste" - mówił w homilii  bp Janusz Stepnowski.

31. Piesza Pielgrzymka Diec. Zamojsko-Lubaczowskiej przybyła pod hasłem: "Wiem, komu uwierzyłem". W 4 grupach pielgrzymowało 687 osób, 21 kapłanów, 14 kleryków i 6 sióstr zakonnych. W czasie 13 dni pokonano 360 km. Pielgrzymkę poprowadził ks. Krzysztof Szynal. Najmłodszy pielgrzym miał 1 rok, a najstarszy 77 lat. Pielgrzymów powitał bp Marian Rojek, bp diec. zamojsko-lubaczowskiej.

"Grupa bardzo rozmodlona, chodź pogoda pierwszych dni była męcząca, upalna, powyżej 40 st. Ludzie chodź zmęczeni, jednak entuzjazm i intencje, które nieśli pozwoliły im pokonać wszystko" - zaznaczył ks. Krzysztof Szynal.

"Duży procent młodzieży przeważa w tej grupie, jak widać jest roztańczona, rozśpiewana, radosna i rozmodlona" - opowiadał ks. Krzysztof Hawro, duszpasterz grupa biłgorajskiej.

Jubileuszowa 35. Piesza Pielgrzymka Arch. Lubelskiej przybyła ok. godz. 10.00 pod szczyt jasnogórski. W 19 grupach pielgrzymowało w sumie 2 tys. 600 osób, 58 księży, 30 kleryków i 21 sióstr zakonnych. Nad całością czuwał przewodnik ks. Mirosław Ładniak. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: "Z wiarą przez życie". W czasie 12 dni pątnicy przemierzyli 320 km. Najstarszy pielgrzym miał 82 lata. Pielgrzymów powitał metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

"We Włoszczowej, gdzie podsumowujemy naszą pielgrzymkę duchową, 90% pielgrzymki złożyło duchową adopcję, to jest naprawdę niesamowite doświadczenie i większość z nas naprawdę bardzo mocno przeżyła tą pielgrzymkę, to było widać po świadectwach, które były składane w czasie pielgrzymki" - zauważył ks. Mirosław  Ładniak.

Kolejna przed Szczyt weszła 18. Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa. Zgromadziła w swych szeregach 1000 osób, które przemierzyły 223 km. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Rafał Babicki. Hasłem były słowa: "Panie przymnóż nam wiary".

"Pielgrzymowaliśmy w klimacie głębokiego zawierzenia, ale przede wszystkim takiej wielkiej prośby w Roku Wiary: Panie przymnóż nam wiary" - mówił ks. Rafał Babicki - To dało się odczuwać w grupach. Wiele osób chciało pójść, żeby odnowić swoją wiarę, uporządkować, pogłębić ją”.

370 osób z całej Polski zgromadziła 22. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna i 16. Pustynia Miast. Na czele pielgrzymki składającej się z tych 2 grup szli księża salezjanie. Pielgrzymce przewodzili ks. Leszek Zioła i ks. Dariusz Presnal. Hasłem drogi były słowa: "Dziękujemy Panu Bogu za łaskę wiary i miłości".

Jedna grupa wyruszyła w drogę spod Świebodzina i przemierzyła 390 km w 15 dni, a druga grupa - "Pustynia Miast" pielgrzymowała z Byczyny i przeszła 120 km w 5 dni. W grupie szło 15 księży, 4 kleryków i 7 sióstr zakonnych.

"My jesteśmy najbardziej czadową i najbardziej radosną pielgrzymką w całej Polsce, ponieważ mamy to z księdza Bosko, który był niesamowicie radosnym świętym i bliskim człowiekowi - wyjaśniał ks. Leszek Zioła.

Jubileuszowa 30. Praska Pielgrzymka Rodzin pokonała trasę 315 km. Wędrowało 600 osób na czele z przewodnikiem ks. Wojciechem Pieniakiem. W 6 grupach szło również 20 księży, 6 kleryków i dwie siostry zakonne. W trasie pielgrzymi spędzili 10 dni rozważając hasło: "W Roku Wiary Rodzina solą ziemi". Najmłodszy pątnik miał 3 miesiące, a najstarszy 85 lat. Od 30 lat w Pielgrzymce Praskiej uczestniczy 30-letni ks. Rafał Legucki. Wiernych powitał bp Marek Solarczyk, bp pomocniczy diec. warszawsko-praskiej.

Wraz z Praską Pielgrzymką Rodzin weszła również 7. Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków. Strażacy wędrują z Pielgrzymką Rodzin od samej Warszawy realizując po drodze ten sam program duchowy. Kierownikiem duchowym pielgrzymki był ks. prał. Krzysztof Jackowski, młodszy brygadier Straży Pożarnej, towarzyszył mu ks. Jan Krynicki, krajowy duszpasterz strażaków.

"Jest to wielka tradycja, strażacy jak wszyscy przychodzą tu, żeby naładować swoje akumulatory, żeby napełnić wiarą swoje serca, bo przecież Bóg nam towarzyszy w naszej służbie, jest na swoich sztandarach, dlatego czujemy się zaszczycenie, że tego 10 dnia pielgrzymowania możemy wejść tu na Jasną Górę” - mówił starszy brygadier Dariusz Malinowski, z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy pomagali również pielgrzymom z pielgrzymki Praskiej Rodzin ustawiając m.in. tzw. kurtyny wodne podczas upalnych dni. Na Jasną Górę pielgrzymowało ponad 130 strażaków. Byli to zarówno strażacy z Państwowych Straży Pożarnych, jak również Ochotnicze Straże Pożarne. Strażacy szli pod hasłem: "Kościół naszym Domem". Przy kościele św. Zygmunta w Częstochowie dołączyły do nich kompanie honorowe, poczty sztandarowe.

Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. odprawionej o godz. 13.00 na Szczycie. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski Homilię wygłosił bp Marian Rojek, biskup diecezjalny diec. zamojsko-lubaczowskiej. Koncelebrowali: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Józef Zawitkowski, bp pomoc. diec. łowickiej, bp Marek Solarczyk, bp pomoc. diec. warszawsko-praskiej. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6