Nuncjusz apostolski na Ukrainie, abp Thomas Gullickson przewodniczył 4 sierpnia w Kijowie rzymskokatolickim obchodom 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej.
Procesja z duchowieństwem łacińskim na czele przeszła ulicami miasta z konkatedry św. Aleksandra na Wzgórze św. Włodzimierza, gdzie sprawowano uroczyste nabożeństwo. - Dziś wspominamy wydarzenia sprzed 1025 lat, kiedy Kościół Chrystusowy był tylko jeden - zaznaczył nuncjusz. - Wtedy nie było ważne, czy jesteś katolikiem, czy nie. Najważniejsze, że wszyscy byli razem. Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości będziemy w stanie uczcić to święto z razem prawosławnymi.
Przed obchodami jubileuszu przewodniczący Konferencji Episkopatu Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki pisemnie złożył życzenia narodowi ukraińskiemu z okazji 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej. Życzył z okazji jubileuszu obfitych łask Bożych. Zaznaczył, że w ciągu 1025 lat moc słowa Bożego i moc sakramentów, udzielanych w Kościołach, prowadzą naród ukraiński drogą prawdy, pokoju i miłosierdzia. Metropolita lwowski podkreślił, że wielu wyznawców Chrystusa, męczenników za wiarę chrześcijańską, wzbogaca dziedzictwo historyczne narodu ukraińskiego. Życzył wszystkim, ażeby przez wstawiennictwo świętych „umacniała się ich miłość do Pana, wzrastała wiara w to, że Pan zawsze jest obok nas, a także nadzieja na szczęśliwą przyszłość narodu ukraińskiego”.
Podczas uroczystości Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) reprezentował bp Bogdan Dziurach, sekretarz Synodu Biskupów tego Kościoła, który w wywiadzie dla departamentu informacji UKGK wyraził radość z udziału łacinników w obchodach jubileuszu. - Ta radość jest jeszcze większa, gdy przypomnimy sobie, że w czasie chrztu Rusi-Ukrainy Kościół Chrystusowy jeszcze nie był podzielony. Chociaż książę Włodzimierz nawrócił się na chrześcijaństwo w rycie bizantyjskim, Kościół był tylko jeden - mówił hierarcha. Jego zdaniem UKGK, sam mający tradycję bizantyjską, jest nosicielem nieprzerwanej tradycji jedności Kościoła Kijowskiego ze Stolicą Apostolską w Rzymie. - Dlatego dzisiaj razem obchodziliśmy jubileusz chrztu - powiedział bp Dziurach.
Sekretarz Synodu Biskupów UKGK wyraził też nadzieję, że duchowieństwo i wierni Kościoła rzymskokatolickiego będą razem z grekokatolikami obchodzić 1025. rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej w dniach 17-18 sierpnia w Kijowie, jak również uczestniczyć w konsekracji tam soboru Zmartwychwstania Pańskiego, głównej świątyni tego Kościoła.
Każdy z Kościołów na Ukrainie obchodzi 1025. rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej osobno. Główne obchody tego jubileuszu w stolicy Ukrainy na poziomie państwowym-cerkiewnym odbyły się w dniach 26-28 lipca wyłącznie z udziałem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. W tych uroczystościach uczestniczyli m.in. zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl oraz hierarchowie prawosławni z dziewięciu innych krajów, w tym z Polski.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.