Wydaleni z seminarium za rasizm

Z Wyższego Seminarium Duchownego w Würzburgu (Niemcy) usunięto karnie dwóch alumnów. Powodem była gloryfikacja przez nich symboli nazistowskich i narodowego nacjonalizmu.

Poinformowali o tym 31 lipca biskupi Bambergu i Würzburga, abp Ludwig Schick i bp Friedhelm Hofmann. W seminarium przygotowują się do kapłaństwa klerycy obydwu diecezji.

Zarzuty stawiane młodym klerykom przez specjalnie powołaną komisję zewnętrzną były poważne: mieli opowiadać dowcipy o obozach koncentracyjnych, słuchali brunatnej muzyki, m.in. ulubionego marszu Hitlera "Badenweiler Marsch", 20 kwietnia hucznie świętowali urodziny "Führera".

Niewykluczone, że relegowany zostanie również trzeci kandydat do stanu kapłańskiego. W tej sprawie trwają jeszcze rozmowy, poinformował niemiecką agencję katolicką KNA abp Schick. Podkreślił, że jako biskupa Kościoła powszechnego niepokoją go szczególnie wypowiedzi antysemickie i rasistowskie oraz gloryfikacja symboli nazistowskich i narodowego nacjonalizmu.

Trzyosobowa niezależna komisja pod przewodnictwem sędziego Wyższego Sądu Krajowego w Bambergu Norberta Baumanna, w ciągu pięciu tygodni przesłuchała 28 osób z seminarium i jego otoczenia. Liczący 204 strony raport został 31 lipca przekazany do prokuratury w Würzburgu, która być może wyciągnie konsekwencje karne. Raport potwierdza m.in., że jeden z alumnów opowiadał „co najmniej trzy dowcipy o obozach koncentracyjnych", a ponadto podczas biesiady w piwiarni naśladował gesty i sposób mówienia Adolfa Hitlera.

Sędzia Baumann powiedział, że “w seminarium nie było i nie ma brunatnej siatki ani ‘brunatnego bagna’”. Mimo to postępowanie pojedynczych seminarzystów może „wyrządzić znaczne szkody dobrej opinii seminarium”. Obok drwin z holokaustu, sędzia wymienił też naśladowanie Hitlera i podkreślił, że „na to nie ma żadnego usprawiedliwienia”.

Kolejny zarzut to fakt, że seminarzysta, który poszedł na koncert bliskiej neonazizmowi grupy Frei.Wild, prosząc o pozwolenie na wyjście zataił, na jaki koncert się wybiera. Z kolei jeden z wyrzuconych już alumnów po obiedzie domagał się, by przyszedł jakiś "murzyn do sprzątania". Jest to – zdaniem komisji – „zachowanie rasistowskie, którego nie można akceptować”.

Nie wyciągnięto bezpośrednich konsekwencji wobec kierownictwa seminarium. Baumann podkreślił, że zgodzono się z zarzutami sformułowanymi przez komisję, a biskupi natychmiast niczego nie „tuszując” bezzwłocznie zwrócili się do sędziego o wyjaśnienie zajść.

Biskup Hofmann zapowiedział, że obecnie seminarium będzie musiało podjąć „zwiększone wysiłki pedagogiczne i duchowe”, aby odbudować zaufanie. Wydział Teologiczny powinien bardziej intensywnie starać się o tworzenie szczególnie dobrych stosunków z Żydami. Podjęte też zostaną starania o podniesienie poziomu zarówno dojrzałości studentów, jak też ich przygotowania teologicznego i duszpasterskiego. W tej koncepcji nie ma miejsca na tendencje ekstremistyczne. Zapewnił, że każda działalność pod dachem Kościoła wymaga "jednoznacznej identyfikacji z naszym demokratycznym ustrojem".

«« | « | 1 | » | »»
 • kAsIa
  01.08.2013 12:16
  No skoro tam klerycy na "biesiady do piwiarni" chodzą, to czemu tu się dziwić. Ładna formacja kapłańska.
 • Ajja
  01.08.2013 12:18
  "Wydział Teologiczny powinien bardziej intensywnie starać się o tworzenie szczególnie dobrych stosunków z Żydami".
  Gdyż albowiem?
 • Antoni
  01.08.2013 13:35
  Co to znaczy "bliskiej neonazizmowi grupy Frei.Wild" Jak bliskiej? Dlaczego ten kocert był legalny? Czy kierownictwo seminarium podjęło u władz jakieś kroki, aby zapobiec takim koncertom w przyszłości. Wiemy, że "nie reagujesz = akceptujesz".
 • Kneste
  01.08.2013 14:30
  „Zapewnił, że każda działalność pod dachem Kościoła wymaga <jednoznacznej identyfikacji z naszym demokratycznym ustrojem>." - SAY WHAT!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8