Przyjechali w sile 1200 osób, narobili szumu i pojechali. A przy okazji miasto stało się lepsze.
Mowa oczywiście o stypendystach Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, którzy w tym roku swój letni obóz integracyjno-formacyjny zorganizowali w Olsztynie. Do stolicy Warmii i Mazur przyjechało prawie 950 gimnazjalistów i licealistów z całego kraju, razem z wychowawcami i opiekunami, którzy – trzeba im to przyznać – na długo zostaną zapamiętani w Olsztynie.
Stypendium za ciężką pracę
Aż zadziwiające, że Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, znana praktycznie w całym kraju, istnieje dopiero 13 lat. Została powołana do życia w 2000 roku jako owoc pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Papież podkreślał wówczas bardzo mocno konieczność solidarności z potrzebującymi. W początkach swej działalności obejmowała pomocą 500 stypendystów z małych miast i terenów wiejskich z pięciu najbiedniejszych diecezji Polski: drohiczyńskiej, ełckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej, przemyskiej i radomskiej. Dzięki ofiarności darczyńców liczba ta już po dwóch latach podwoiła się i systematycznie rośnie do dziś – wystarczy powiedzieć, że obecnie fundacja wspiera 2500 zdolnych młodych osób z 42 diecezji Polski.
Pomoc skierowana jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz kontynuowana jest w dalszych etapach kształcenia, aż do ukończenia studiów. By otrzymać stypendium, należy spełnić określone warunki. Podstawowym kryterium jest uzyskanie średniej ocen minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości (do 20 tys. mieszkańców) oraz trudna sytuacja finansowa (0,7 najniższej średniej krajowej brutto na członka rodziny).
– Stypendium podzielone jest na dwa pakiety odpowiadające codziennym wydatkom uczniów: socjalny i naukowy. Za pieniądze z pakietu socjalnego stypendyści mogą opłacić koszty dojazdu do szkoły, zakwaterowania w bursie, kupna odzieży. Pakiet naukowy przeznaczają na książki, opłaty za internet, dodatkowe lekcje, zakup instrumentów muzycznych itp. – tłumaczy Katarzyna Obrębska, asystentka ds. stypendialnych (gimnazjum i szkoły średnie).
– Stypendystą jestem już trzeci rok i jestem z tego bardzo dumny. Mam nadzieję, że będę mógł dalej uczestniczyć w tym programie, bo stypendium daje mi bardzo duże szanse – mogę się dalej uczyć i spełniać moje marzenia. Dzięki niemu m.in. kupiłem laptop i nauczyłem się grać na gitarze – opowiada Michał Wojtalewicz z diecezji płockiej. Innym sposobem na otrzymanie stypendium jest zostanie laureatem Konkursu Akademickiego bp. Jana Chrapka o indeks i stypendium. Konkurs organizowany jest od 2002 roku, a oprócz stypendium można w nim wygrać indeks na studia na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.