Po odmówieniu różańca w intencji młodzieży ze wszystkich kontynentów zgromadzeni krzyknęli: "gotowi". Wtedy...
Wtedy przy śpiewie hymnu Światowych Dni Młodzieży w Rzymie - Emmanuel - Wniesiono Krzyż i ikonę ŚDM. Mimo deszczu - wśród uczestników spotkania entuzjazm. Po ustawieniu krzyża młodzież wzniosła okrzyk. "jesteśmy tu, w Rio de Janeiro" oraz "jesteśmy młodzieżą papieża". W komentarzu poprzedzającym Eucharystię jeden z młodych mówił między innymi: "Chrystus Odkupiciel z otwartymi ramionami przyjmie wszystkich. pozwólmy Panu, aby nas przyjął".
O 0:41 (czasu polskiego) rozpoczęła się procesja wejścia...
Wszystko na temat ŚDM w Rio de Janeiro znajdziesz w serwisie papiez.wiara.pl
Uczestnicy ŚDM zaczęli zbierać się na Copacabanie już w godzinach popołudniowych. Każdy mógł swobodnie wejść na plażę, która nie została podzielona na sektory. Obowiązywała zasada: kto pierwszy, ten lepszy – kto przyszedł wcześnie, znalazł się bliżej podium. Pozostali musieli stawać już coraz dalej, mogąc obserwować przebieg uroczystości na licznych telebimach, ustawionych na plaży na dystansie około trzech kilometrów.
O godz. 16.00 (czasu lokalnego) rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie do uroczystości. Na podium pojawiły się brazylijskie zespoły i soliści, wykonujący muzykę o treściach chrześcijańskich. Wyświetlono też film przypominający twórcę ŚDM, bł. Jana Pawła II – „papieża, który naznaczył historię”. Gdy konferansjer wywołał imię Papieża Polaka, wywołało to owację zgromadzonej młodzieży. Oklaskami nagrodzono także wspomnienie imion jego następców, Benedykta XVI i Franciszka.
Następnie przywoływano wszystkie poprzednie edycje ŚDM. Osoby pochodzące z państw i miast je organizujących ujawniały się głośnymi okrzykami i wymachiwaniem flagami w barwach narodowych. Rozlegały się też okrzyki: „Kościół jest młody!”.
Na plaży panowała atmosfera pikniku. Niektórzy grali w piłkę, a nawet – mimo siąpiącego co jakiś czas deszczu – kąpali w Oceanie Atlantyckim, nieustannie fotografowano się w grupach.
Przed 18.30 na podium ołtarzowe procesjonalnie weszli biskupi, towarzyszący grupom młodzieży ze swoich krajów. Zgromadzeni wspólnie odmówili różaniec, prowadzony przez młodych z różnych kontynentów. Po kolejnej pauzie muzycznej na scenę wbiegli klaszcząc przedstawiciele młodzieży, a za chwilę – przez środek tłumu ludzi, jak to już wspomniano wcześniej – procesjonalnie wprowadzono krzyż i ikonę ŚDM.
Koncelebrowanej Mszy pod przewodniczy arcybiskup Rio de Janeiro, Orani João Tempesta. On też wygłosił homilię.
Podczas homilii padają między innymi słowa: "Drodzy młodzi, umiłowany ludu Boży. Rozpoczynamy światowe dni młodzieży 2013. Witajcie. To cudowne miasto stało się piękniejsze dzięki waszej obecności". A potem "Tu będzie dom wszystkich was. Jesteście częścią naszej rodziny. Dla wszystkich, którzy przybyli zmęczeni podróżą ten czas jest czasem spotkania z Chrystusem"
Arcybiskup Tempesta przypomina też, co znaczy wierzyć: "Oto jesteśmy, Panie. Jesteśmy gotowi ponieść konsekwencje powiedzenia Bogu tak". Przypomina też młodym: "Jesteście darem nadziei dla naszego społeczeństwa". I wzywa ich" Chodźcie, zdobywajmy uczniów"
Święto Kościoła i młodych trwa...
Od redakcji Wiara.pl
A my czujemy się zbudowani modlitwą wiernych, w której młodzi proszę też za nami. To znaczy za wszystkimi dziennikarzami i relacjonującymi to wydarzenie w internecie, nowym kontynencie dzisiejszego świata. Nasz portal jest na nim od 11 lat. Oby także dzięki nam stawał się on bardziej Boży.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.