Nowy zarząd Zgromadzenia Córek Bożej Miłości

Rozbudzenie w zgromadzeniu entuzjazmu wiary, by ją przekazywać w życiu całkowicie oddanym miłości Trójjedynego Boga. To główny cel trwającej od 6 do 25 lipca 2013 r. w Grottaferrata koło Rzymu 26. kapituły generalnej Zgromadzenia Córek Bożej

W obradach uczestniczy 39 sióstr z 8 prowincji i 2 wiceprowincji. Skupiają się one nad wyzwaniami, które stoją przed zgromadzeniem wobec zmieniającej się rzeczywistości, i nad tym, w jaki sposób coraz skuteczniej realizować istotę zakonnego charyzmatu. Siostry pracujące w 20 krajach realizują różne dzieła apostolskie, zwłaszcza na polu socjalnym i wychowawczym młodzieży, szczególnie żeńskiej, popierając godność kobiety i ukazując jej powołanie według planów Bożych.

15 lipca kapituła wybrała nową przełożoną generalną. S. Maria Dulce Adams z Brazylii zastąpi Polkę, s. Lucynę Mroczek, która funkcję tę pełniła przez 12 lat. Wikarią generalną zgromadzenia została Polka, s. Benwenuta Kaczocha, która rozmowie z Radiem Watykańskim wskazała najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed zgromadzeniem.

„Naszym charyzmatem jest czynić widzialną miłość Boga w świecie – wyjaśniła s. Benwenuta. – Właśnie to chcemy realizować w sposób bardziej skuteczny przez nasze życie, naszą pracę i działalność apostolską. Pracujemy przede wszystkim z dziećmi, młodzieżą i kobietami. Tu chcemy przekazywać tę miłość, którą Bóg darzy każdego człowieka. Nie jest to takie proste w codzienności, łatwo mówi się o miłości, ale bardzo trudno ciągle rozbudzać ten entuzjazm. Staramy się czynić to z wielkim zaangażowaniem, ponieważ wiemy, że dziś Kościół wzywa nas do nowej ewangelizacji. Córki Bożej Miłości w prowincji polskiej pracują w sumie w 27 wspólnotach w Polsce. Jesteśmy też za granicą i na misjach”.

„Dzisiejsza młodzież, do której jesteśmy posłane, jest inna niż kiedyś i cały czas szukamy rozwiązania, jak trafić do niej trafić, zwłaszcza w naszym przypadku do dziewcząt, żeby im przekazywać miłość Boga do człowieka” – dodała wikaria generalna Córek Bożej Miłości.

Zgromadzenie Córek Bożej Miłości zostało założone w Wiedniu 21 listopada 1868 r. przez służebnicę Bożą matkę Franciszkę Lechner. Dziś Córki Bożej Miłości żyją i rozszerzają charyzmat Zgromadzenia w 20 krajach świata, na terenie Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Afryki. 24 września 2011 r. miała miejsce w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) beatyfikacja pięciu sióstr męczenniczek, znanych jako „Męczenniczki z Driny”. Są to pierwsze Córki Bożej Miłości wyniesione do chwały ołtarzy.

Córki Bożej Miłości należące do prowincji polskiej mają 27 wspólnot w części południowej i centralnej kraju oraz poza jego granicami. Zarząd prowincji i dom formacyjny znajduje się w Krakowie. Zgromadzenie prowadzi przedszkola, szkołę podstawową, gimnazjum i liceum, bursy dla studentek, domy opieki społecznej dla dzieci specjalnej troski. Siostry pracują też w szkołach jako katechetki, przy parafiach jako zakrystianki i organistki oraz w duszpasterstwie ludzi starszych i chorych. Prowincja polska ma też wspólnoty misyjne w Argentynie, Boliwii i na Ukrainie. Polskie siostry pracują także w Anglii, Austrii, Niemczech, Ugandzie i Włoszech.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6