Z udziałem papieskiego przedstawiciela rozpoczęła się dziś w Jaunde w Kamerunie pierwsza panafrykańska konferencja katolickich przedsiębiorców.
Kard. Peter Turkson powiedział, że Kościół zdaje sobie sprawę, jak ważny jest dla Afryki rozwój przedsiębiorczości. Dlatego w tym trudnym dla gospodarki czasie nie chce piętnować przedsiębiorców, ale pomóc im zrozumieć społeczne konsekwencje ich działań. Temu celowi ma służyć między innymi przewodnik dla przedsiębiorców, który przygotowała kierowana przez niego Papieska RadaIustitia et Pax. Gość z Watykanu zaprezentował na konferencji w Jaunde francuską wersję tego dokumentu.
Zdaniem kard. Christiana Tumi z Kamerunu w Afryce jest wielkie zapotrzebowanie na tego rodzaju inicjatywy. Ludzi bogatych trzeba bowiem uwrażliwiać na potrzeby biednych, nauczyć ich dzielić się z innymi.
„W Afryce jest wiele niesprawiedliwości. Są tu ludzie bardzo bogaci, ale są też biedni, bardzo biedni. Nasi bogacze nie potrafią dzielić się z biednymi. Jest to dla nich bardzo trudne. Muszą zmienić swoje serca. Dopóki się to nie stanie, w Afryce nie ustaną konflikty i wojny. Serca z kamienia trzeba przemienić w serca z ciała, które potrafią kochać” – powiedział kard. Tumi.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.