Włoska wyspa Lampedusa, będąca ziemią obiecaną dla tysięcy uchodźców z Afryki, przygotowuje się do poniedziałkowej wizyty Franciszka.
Będzie to pierwsza podróż tego pontyfikatu. Jak podkreślono w Watykanie, Papież jedzie tam, by opłakiwać zmarłych - uchodźców, którzy zamiast upragnionego szczęścia i pokoju znaleźli śmierć.
„Uciekłem z Somalii. Podróż była bardzo długa i wyczerpująca. Jednak udało mi się przeżyć. By tu dotrzeć, musiałem opłacić przemytników, ale ci nie zawsze oferują prawdziwą pomoc uciekinierom, nieraz nas oszukują. Najpierw przez Sudan dotarłem do Libii. By pokonać ten etap musieliśmy przejść przez pustynię, gdzie ledwo uszedłem z życiem – mówi Awas, który na Lampedusę dotarł pięć lat temu. – Maszerowaliśmy 24 dni, a jedzenia i wody mieliśmy tylko na cztery. Było nas jedenastu Somalijczyków, dziewięciu zmarło po drodze. Tylko dwaj przeżyliśmy. W sumie grupa liczyła 150 osób - większość z nich została na pustyni na zawsze. Potem czterometrową łodzią w 45 osób – dzieci, kobiet, mężczyzn – dotarliśmy na Lampedusę. Jestem przekonany, że wizyta Papieża w tym miejscu jest ważna. Przypomni los ludzi, którzy szukali lepszego życia, a zginęli na morzu. To ważny gest i cieszę się, że Papież o tym pomyślał”.
Wizyta Franciszka na Lampedusie będzie miała skromny charakter. Papież nie zgodził się na obecność polityków. Franciszek wypłynie łodzią w morze i złoży kwiaty. Spotka się z afrykańskimi uciekinierami i odprawi dla nich Mszę. W czasie liturgii będzie posługiwał się pastorałem wykonanym z kawałków drewna pochodzących z łodzi rozbitków zmierzających na Lampedusę. Szacuje się, że w ubiegłych latach u wybrzeży tej włoskiej wyspy zginęło ponad 20 tys. afrykańskich uchodźców.
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Prezydent kraju Claudia Sheinbaum ogłosiła 20 stycznia program „Meksyk Cię obejmuje".
Papież mianował prefekta Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.