Modlitwa przy grobie, uroczysta Msza św., pokaz filmu „Jego oczami” – to niektóre punkty programu obchodów 13. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, które odbyły się 30 czerwca w Łopusznej na Podhalu.
Uroczystości pamięci ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęły się od modlitwy przy jego grobie. Złożono na nim kwiaty i zapalono znicze. Później w miejscowym kościele ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii w Łopusznej odprawił uroczystą Mszę św. w intencji ks. Tischnera. – Kolejna rocznica jego odejścia przypada w wyjątkowym czasie. Obchodzimy Rok Wiary a Ksiądz Profesor był wyjątkowym świadkiem wiary. Bardzo dużo o niej pisał, mówił, inspirował nas, ale przede wszystkim nią żył i dawał świadectwo, zwłaszcza w ostatnich trzech latach swojego życia, kiedy zmagał się z ciężką chorobą – zauważył ks. Potoczny.
W homilii przytoczył kilka ważnych cytatów autorstwa zmarłego przed 13. laty filozofa. Jeden z nich brzmiał: „Być chrześcijaninem, to znaczy być wdzięcznym za to, co nas spotyka”. – Ksiądz Profesor napisał to zdanie, już w czasie choroby. To świadectwo jego wielkiej wiary – uważa ks. Potoczny. Proboszcz z Łopusznej zachęcał też do lektury tekstów ks. Tischnera na temat wiary. Przytoczył jeszcze jeden cytat o trudnościach w wierze: „Wiara jest prosta, to my jesteśmy powikłani” – napisał ks. prof. Józef Tischner.
Podczas Mszy św. w ołtarzu głównym ustawiono wielki portret ks. prof. Józefa Tischnera, który został oświetlony małymi świeczkami.
We Mszy św. w Łopusznej uczestniczyli krewni zmarłego, m.in. brat Kazimierz Tischner, prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które zrzesza obecnie 37 placówek mających za patrona Księdza Profesora. Obecni byli również przedstawiciele szkół tischnerowskich, władze samorządowe, delegacje z pocztami sztandarowymi. Liturgię uświetniła muzyka góralska w wykonaniu zespołu „Młodzi Łopusznianie”. Gościnnie wystąpili także członkowie zespołu „Zielone Kurpie” z Białegostoku, którzy zatrzymali się w Łopusznej, na zaproszenie zespołu im. Ludwika Łojasa. Celem ich wyprawy jest Serbia.
Podczas uroczystości wspomnieniowych miała miejsce polska premiera filmu „Jego oczami” w reżyserii Szymona Wróbla. Projekcja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej, gdzie mieści się też „Tischnerówka” – Izba Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera.
W premierze wziął udział reżyser oraz Kazimierz Tischner, który jako najmłodszy brat księdza profesora jest głównym bohaterem filmu. Po projekcji widzowie wielkimi brawami nagrodzili twórców i bohaterów filmu. Jak wspomniał Kazimierz Tischner film był pokazywany ostatnio w Wilnie i Stambule, gdzie reżysera i głównego bohatera zaprosiła Polska Akcja Katolicka. – Premiery w takich miejscach są bardzo dla nas wzruszające. Ludzie zaczynają płakać, przyznawać się do polskich korzeni, śpiewają patriotyczne pieśni – mówił Kazimierz Tischner.
Uroczystości pamięci ks. prof. Józefa Tischnera odbyły się także 29 czerwca. W miejscowym kościele została odprawiona wieczorna Msza św. w intencji zmarłego a także zorganizowano „Wieczór z ks. Tischnerem”, w czasie którego można było posłuchać archiwalnego kazania ks. Tischnera oraz występu zespołu regionalnego „Nasza Rodzina”.
Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”