Świętowanie w obu zgromadzeniach nie skończy się na uroczystościach beatyfikacyjnych.
Relikwiarze wykorzystujące motyw herbów zgromadzeń prezentek i serafitek, obrazy beatyfikacyjne symbolizujące charyzmat zakonnic, a także specjalni goście uroczystości - to bliższe szczegóły beatyfikacji Zofii Czeskiej i Małgorzaty Szewczyk, która odbędzie się dziś w Krakowie-Łagiewnikach. Uroczystej Mszy beatyfikacyjnej w Bazylice Bożego Miłosierdzia przewodniczył będzie kard. Angelo Amato.
W czasie uroczystej Mszy św. beatyfikacyjnej, która rozpocznie się o godz. 10.00, w procesji do ołtarza zostaną przyniesione relikwiarze zakonnic. Oba wykorzystują motyw herbów zgromadzeń założonych przez przyszłe błogosławione. Relikwiarz Zofii Czeskiej to splot liter z wyrazu Maria. – Symbolizuje naszą maryjną duchowość. W centrum imienia Maryi znajdą się relikwie matki Zofii Czeskiej jako wyraz tego, że na wzór Maryi przeżyła całe swoje życie i swoją kobiecość – tłumaczy s. Paulina Turwoń, prezentka.
Centrum relikwiarza Małgorzaty Szewczyk stanowi serce przeszyte siedmioma mieczami. – Wyraża charyzmat naszej matki, która od Matki Bożej Bolesnej uczyła się postawy wiary, szukania sensu w trudnych doświadczeniach. Serce otoczone jest elipsą, która wyraża drogę zmierzania do Chrystusa, podążania do Niego i wracania. Zwieńczeniem relikwiarza jest krzyż, znak chrystocentrycznego rysu duchowości matki Małgorzaty. Znajdują się tam także postaci osób, którym matka służyła: chorzy, niepełnosprawni, starsi i dzieci – opowiada s. Sebastiana Wróblewska, serafitka.
Nieodłącznym elementem uroczystości wyniesienia na ołtarze są obrazy beatyfikacyjne, czyli wizerunki przyszłych błogosławionych. Oba są już gotowe. – Obraz matki Małgorzaty będzie pełen symboliki. Przedstawia matkę zmierzającą po kamienistej drodze. W tle bardzo ważne miejsca: klasztor w Oświęcimiu i pierwszy dom na terenie Galicji, w Hałcnowie – mówi s. Sebastiana Wróblewska.
Obraz beatyfikacyjny Zofii Czeskiej nawiązuje do jej pierwszego portretu z XVII wieku. – Znajdują się tam także elementy charyzmatu matki: obecne są dziewczęta, klimat szkoły – zapowiada s. Paulina Turwoń.
Centrum liturgii beatyfikacji stanowi Msza św. pod przewodnictwem kard. Angelo Amato, odprawiona w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. O godz. 15.00 sprawowane będzie nabożeństwo w Godzinie Bożego Miłosierdzia, a dwie godziny później odbędą się uroczyste i radosne nieszpory. Dzień wcześniej wieczorem trwać będzie modlitewne czuwanie. – Mamy nadzieję, że ten dzień będzie okazją do pokazania, ile dobra dzieje się we współczesnym świecie za przyczyną naszych matek założycielek i ich córek duchowych – mówi s. Paulina Turwoń.
Beatyfikacja to święto nie tylko sióstr ze zgromadzeń założonych przez przyszłe błogosławione, ale także ich podopiecznych. Chorzy i niepełnosprawni mają specjalny sektor w krakowskich Łagiewnikach. Szczególne miejsce przeznaczono w czasie uroczystości dla osób głuchoniemych, dla których cała Msza św. jest migana. Do osobnego sektora zaproszono przedszkolaków.
Świętowanie w obu zgromadzeniach nie skończy się na uroczystościach beatyfikacyjnych. Będzie kontynuowane w domach, placówkach i środowiskach życia i pracy sióstr.
Zofia Czeska to polska zakonnica z przełomu XVI i XVII wieku działająca w Krakowie. Założycielka Zgromadzenie Sióstr Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (prezentek). Łucja Szewczyk żyła na przełomie XIX i XX wieku. Jest współzałożycielką i pierwszą przełożoną zakonu serafitek, w którym przyjęła imię Małgorzata. 20 grudnia 2012 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret beatyfikacyjny obu zakonnic.
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.