Mur jednak będzie

Decyzję o budowie na przedmieściach Betlejem kolejnego odcinka muru bezpieczeństwa na skonfiskowanej palestyńskiej ziemi podtrzymało orzeczenie Sądu Najwyższego Izraela.

Antypalestyński werdykt zamyka siedmioletnią kampanię prawną przeciw oddzieleniu od terytoriów Palestyny klasztoru salezjanów i dużych obszarów uprawnych leżących w dolinie Cremisan.

Kontynuacja budowy muru dzielącego Izrael od Palestyny, według katolickiej organizacji praw człowieka działającej pod patronatem Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie, jest aktem agresji prowokującym „poważne szkody dla ekonomii wspólnoty chrześcijańskiej zamieszkałej w Beit Jala”.

Decyzja sądu o zmianie przebiegu linii muru, tylko częściowo satysfakcjonuje lokalną społeczność palestyńską. Według sądowego orzeczenia klasztor sióstr salezjanek i prowadzona przez nie szkoła zostaną w obrębie murów, który otoczy ich posesję z trzech stron.

Strona izraelska uważa decyzję sądu za „racjonalny kompromis pomiędzy wymogami bezpieczeństwa Izraela a prawami do wolności religii oraz edukacji”, do których odwoływali się prawnicy reprezentujący salezjanów i mieszkańców Beit Jala.
Społeczność chrześcijańska potępia budowę muru za jej ekonomiczne konsekwencje dla okolicznych rolników oraz za ekologiczną ingerencję w krajobraz doliny Cremisan.

W sądowym procesie przeciw budowie muru w Cremisan legalnymi przedstawicielami strony palestyńskiej byli prawnicy Towarzystwa Świętego Yves, katolickiej organizacji praw człowieka działającej pod patronatem Ordynariuszy Ziemi Świętej.

Towarzystwo założone w 1991 roku przez ówczesnego łacińskiego patriarchę Jerozolimy abpa Michela Sabbaha, jest organizacją mającą bronić „biednych i uciśnionych”, zgodnie z nauką społeczną Kościoła katolickiego.

St Yves zapewnia bezpłatną pomoc prawną, udziela rad oraz prowadzi międzynarodową kampanię na rzecz obrony praw ubogich i zepchniętych na margines obywateli Palestyny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6