Papież: To jest boskie

Styl głoszenia orędzia chrześcijańskiego powinien łączyć w sobie pokorę z wielkodusznością - powiedział dziś papież podczas porannej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Domu Świętej Marty.

Uczestniczyli w niej niektórzy pracownicy Sekretariatu Synodu Biskupów, w tym sekretarz generalny ks. abp Nikola Eterović oraz funkcjonariuszy żandarmerii watykańskiej.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego w liturgii fragmentu z ewangelii świętego Marka, w którym Pan Jezus przed swoim Wniebowstąpieniem posłał apostołów, aby głosili Ewangelię wszelkiemu stworzeniu, aż po krańce świata, a nie tylko w Jerozolimie czy w Galilei. Papież zauważył, że Kościół niosąc swe orędzie nie jest sam, lecz idzie wraz z Jezusem, który współdziała z apostołami, z tymi, którzy głoszą Ewangelię. "To właśnie jest wielkoduszność, jaką powinni mieć chrześcijanie. Nie można zrozumieć chrześcijanina małodusznego: owa wielkoduszność jest właściwa powołaniu chrześcijańskiemu: coraz więcej, coraz więcej, coraz więcej, zawsze naprzód" - powiedział Ojciec Święty.

Następnie papież zauważył, że pierwszy list św. Piotra określa styl chrześcijańskiego nauczania - styl pokory, służby, miłosierdzia, bratniej miłości. Mamy jednak świadomość, że jesteśmy wezwani do zdobycia świata. Ojciec Święty zaznaczył, że słowo "zdobycie" nie jest w tym wypadku właściwe. Musimy głosić Słowo Boże w świecie. Nie oznacza to jednak, że wolno nam chrześcijanom, czynić tak jak to czynią żołnierze, wgrywając bitwę i oczyszczając pobojowisko z nieprzyjaciela. Chrześcijanin głosi Ewangelię bardziej swoim świadectwem niż słowami, nie lękając się rzeczy wielkich, pójścia ku perspektywom, które nie mają końca a także z pokorą, uwzględniając rzeczy małe. "To właśnie jest boskie, jakby - napięcie między tym, co wielkie a tym, co małe, a chrześcijańska misyjność podąża tą drogą" - powiedział papież Franciszek.

Na zakończenie Ojciec Święty podkreślił słowa wieńczące Ewangelię świętego Marka, w których mowa, że Pan Jezus współdziałał z uczniami, potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły. "Kiedy idziemy z tą wielkodusznością i także z pokorą, kiedy nie lękamy się rzeczy wielkich, tej perspektywy, ale uwzględniamy również rzeczy małe - pokorę, codzienne miłosierdzie Pan potwierdza Słowo Boże. I posuwamy się naprzód. Zwycięstwem Kościoła jest zmartwychwstanie Jezusa. Ale wcześniej mamy krzyż. Prośmy dziś Pana, abyśmy stali się w Kościele misjonarzami, apostołami w Kościele, ale w duchu: wielkiej wspaniałomyślności, a także wielkiej pokory. Niech się tak stanie" - powiedział papież Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6