O. Firas: Papież ciągle upomina się o Syrię

Wśród światowych liderów to Papież Franciszek jest tym, który najbardziej przejmuje się dramatem narodu syryjskiego i całego Bliskiego Wschodu. Kolejną, na pewno nie ostatnią, inicjatywą podjętą przez niego w tej sprawie był wczorajszy list do prezydenta Baszszara al-Asada.

Nie milkną komentarze i wyrazy wdzięczności za ten konkretny gest upomnienia się o prawa tego udręczonego narodu.

Syryjski franciszkanin, pracujący w Aleppo w wywiadzie dla Radia Watykańskiego podkreślił wagę tego listu, który jest nie tylko wyrazem pamięci, ale także wejściem w bezpośredni dialog. Mówi o. Firas Lutfi:

“Od momentu, jak się o tym dowiedziałem, bardzo się ucieszyłem. Papież nie tylko wielokrotnie wyrażał swoją solidarność i bliskość z narodem syryjskim, nazywając go «swoim ukochanym narodem», ale tym razem zechciał wejść w bezpośredni dialog, podobnie jak zrobił to św. Franciszek z Asyżu spotykając się 800 lat temu w Egipcie z sułtanem Malikiem al-Kamilem – podkreślił o. Firas. - Bardzo mi się więc spodobała ta decyzja Papieża, pasterza, który jest blisko nas i nawiązuje bezpośredni kontakt z prezydentem al-Asadem.”

O. Firas Lutfi opowiedział także o reakcji prezydenta al-Asada na list otrzymany od Papieża:

“Prezydent al-Asad docenił ten fakt i wyraził wdzięczność Papieżowi za jego bliskość i solidarność z narodem syryjskim, czego dowody dawał wiele razy i na wiele sposobów w czasie tej okrutnej wojny. Dodał jednak, że ceni sobie bardzo także i to, że Papież mówi o krajach, które finansują terrorystów, wysyłając im setki tysięcy dolarów, aby mogli toczyć wojnę w Syrii oraz wspierają ich logistycznie, wyposażając ich w broń. Franciszek bowiem wiele razy potępiał handel bronią. Dlatego byłoby dobrze zwrócić się i do tych krajów, które ciągle chcą destabilizować sytuację w Syrii i wezwać je do zaprzestania takich działań, by nie sprzedawali broni, nie przysyłali dżihadystów, którzy niszczą nasze społeczeństwo.”

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11