Jasnogórska Madonna na ścianie garażu

Na ścianie garażu przy ul. Szajnowicza-Iwanowa w Częstochowie namalowano obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Stanęły przed nim znicze znicze, ktoś przyniósł kwiaty.

To „prowokacja, która dzieli, a nie jednoczy mieszkańców naszego miasta” – napisał w swoim oświadczeniu metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

- Nie chcielibyśmy, aby niedawno sprofanowany Wizerunek po raz kolejny stał się celem profanacji i podziałów częstochowian, zarówno wierzących jak i wyznających inny światopogląd – dodał arcybiskup.

Podkreślił, że „najwłaściwszym miejscem kultu Cudownej Ikony jest uświęcone od wieków modlitwą milionów pielgrzymów jasnogórskie sanktuarium i nasze świątynie, gdzie duszpasterze chronią święte wizerunki przed zbezczeszczeniem, zapewniając odpowiedni klimat do modlitwy. Wizerunek Matki Bożej na wspomnianym garażu naraża go na kolejne akty znieważania. I temu właśnie wypowiadamy stanowczy sprzeciw – stwierdził metropolita.

- Prosimy wszystkich o modlitwę w intencji powstrzymania fali zła, która wykorzystuje świętości czy to do prywatnych rozgrywek, wypowiadania swojego sprzeciwu czy być może nieprzemyślanych zachowań. Za Wyspiańskim przypominamy: „(…) ale Świętości nie szargać, bo trza, żeby święte były, ale Świętości nie szargać: to boli” - zakończył abp Depo.

Autorem muralu jest Robert Jabłoński, częstochowski artysta, rocznik 1982. - Nie zdawałem sobie sprawy, że mój obraz może wzbudzać kontrowersje. Gdy nad nim pracowałem, jakaś starsza pani nakrzyczała na mnie, że to profanacja i bluźnierstwo. Zacząłem się nawet zastanawiać, czy nie przesadziłem. Że tam obok są może jakieś wulgaryzmy, że nie wiadomo, jakie graffiti powstanie w sąsiedztwie – powiedział „Gazecie Wyborczej”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9