O śmieciach, furtkach i Duchu Świętym w życiu księdza mówi ks. Krzysztof Ora.
Owszem, ale ksiądz na co dzień współpracuje z Duchem Świętym. Głoszenie słowa czy sakramenty to za mało?
Poniekąd odpowiedziałem już na to pytanie. Duch Święty posługuje się księdzem, by ten zwiastował słowo Boże i sprawował sakramenty święte – to jest jasne, idzie jednak o to, by ta współpraca z Uświęcicielem była zaangażowana, by towarzyszyło jej zawsze najgłębsze przekonanie, że kiedy wypowiadam słowo, kiedy je objaśniam, to głoszę najważniejszą dla świata i człowieka wiadomość. A kiedy sprawuję sakramenty czy błogosławię, to wprowadzam w doczesność – wieczność, w ciemność – światło, w grzech – łaskę, w chaos – ład, w rozpacz – nadzieję. Chrystus obejmuje całego człowieka przez to, co sprawuję. Idzie o kapłańską tożsamość rodzącą się z żywego, to znaczy osobistego kontaktu z Jezusem, którego znam, którego głosu nasłuchuję, którego kocham.
A dlaczego akurat ci, a nie inni księża poprowadzą to seminarium?
Seminarium odnowy wiary poprowadzą księża związani z wrocławską Szkołą Nowej Ewangelizacji. Ten wybór wiąże się z ich doświadczeniem głoszenia kerygmatu, tego najważniejszego przesłania Dobrej Nowiny. Przepowiadanie kerygmatu w całej historii Kościoła było zawsze elementarnym zwiastowaniem wiary w Chrystusa. Było i jest wezwaniem do przyjęcia Chrystusa, który jest jedynym Zbawicielem człowieka, który najlepiej nas zna, bez którego człowiek siebie po prostu nigdy nie zrozumie i sobie nie poradzi. Ksiądz Piotr Wawrzynek i ks. Marek Mekwiński podzielą się z księżmi swoją wiarą, swoim doświadczeniem życia w Chrystusie, przekażą rdzeń orędzia Ewangelii: Bóg kocha grzesznika, dlatego posłał Chrystusa, który nas odkupił i nadal skutecznie działa w Kościele.
Jakim księdzem staje się duszpasterz odnowiony charyzmatycznie?
W Drugim Liście do Tymoteusza św. Paweł napisał: „Przypominam ci, abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie przez nałożenie moich rąk. Albowiem nie dał nam Bóg ducha bojaźni, ale mocy i miłości, i trzeźwego myślenia. Nie wstydź się zatem świadectwa Pana naszego ani mnie, Jego więźnia, lecz weź udział w trudach i przeciwnościach znoszonych dla Ewangelii” (por. 1,6-8). Dlatego można powiedzieć, że ksiądz, który w nowy sposób zapali się miłością Chrystusa, przyjmie moc Ducha Świętego, będzie, według słów św. Pawła, pełen odwagi, roztropności, wytrwałej gorliwości – by z radością, entuzjazmem i zapałem, nie zrażając się trudnościami i przeciwnościami, ewangelizująco duszpasterzować.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.