Ojciec Święty mianował ministra generalnego Zakonu Braci Mniejszych José Rodríguez Carballo, sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Jednocześnie wyniósł go do godności arcybiskupa tytularnego Belcastro.
Stanowisko sekretarza tej dykasterii pozostawało nieobsadzone od 18 października ub. roku, kiedy Benedykt XVI mianował abp. Josepha Williama Tobina, C.SS.R. arcybiskupem Indianapolis w USA. Dzisiejsza nominacja jest pierwszą decyzją personalną w Kurii Rzymskiej papieża Franciszka. José Rodríguez Carballo urodził się 11 sierpnia 1953 r. w Lodoselo Orense w hiszpańskiej Galicji. Do Zakonu wstąpił 31 lipca 1970 w prowincji św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii, profesję uroczystą złożył 1 stycznia 1976, natomiast 29 czerwca 1977 r. przyjął święcenia kapłańskie w Rzymie z rąk papieża Pawła VI.
Uzyskał licencjat z teologii biblijnej w Jerozolimie w Studium Biblicum Franciscanum i licencjat z Pisma świętego na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. Następnie był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Vigo i na Wydziale Teologicznym w Santiago de Compostela. W swojej prowincji zakonnej był gwardianem, magistrem postulantów, nowicjuszy, profesów czasowych, sekretarzem prowincjalnym ds. formacji i studiów, komisarzem Ziemi Świętej, definitorem, ministrem prowincjalnym i przewodniczącym UFME (Unio Fratrum Minorum Europae - Unia Braci Mniejszych Europy).
Wybrany na Kapitule w Asyżu w 1997 na definitora generalnego, był jednocześnie sekretarzem generalnym ds. formacji i studiów w latach 1997-2003.
Ministrem generalnym został wybrany 5 czerwca 2003 na 186. Kapitule Generalnej w Asyżu, której przewodniczył legat papieski kard. Jorge Arturo Medina Estévez. Ponownie wybrany 4 czerwca 2009, podczas 187. Kapituły Generalnej w Asyżu; wyborom przewodniczył legat papieski kard. José Saraiva Martins. 23 listopada ub. roku został wybrany przewodniczącym Unii Przełożonych Wyższych (USG).
Bł. Jan Paweł II 7 sierpnia 2004 r. mianował go członkiem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Uczestniczył w zgromadzeniach ogólnych Synodu Biskupów w 2005, 2008 i 2012, a także w Synodzie dla Bliskiego Wschodu w 2010. Zna języki: hiszpański, włoski, portugalski, francuski, angielski i kataloński.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.