„Przyjmujemy dar nowego Papieża z wiarą, że to dzieło Ducha Świętego i chcemy spełnić jego prośbę o modlitwę” – powiedział metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w czasie Mszy św. w intencji nowego Następcy św. Piotra, papieża Franciszka, której przewodniczył w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w środowy wieczór, 13 marca br., niespełna godzinę po ogłoszeniu wyników konklawe.
„Jesteśmy wdzięczni Bogu za tę szybką reakcję, odpowiedź na intensywną modlitwę Kościoła” – mówił metropolita katowicki. „Chcemy papieża Franciszka wesprzeć modlitwą i bliskością” – podkreślił. Zauważył, że podobnie jak Jan Paweł II, papież Franciszek przybył na stolicę Piotrową „z dalekiego kraju”. „Wnosi w rzeczywistość Kościoła doświadczenie Kościoła Ameryki Południowej, Kościoła w Argentynie, który jest bardzo dynamiczny, który jest bogaty aktywnością laikatu. Kościoła, który jest misyjny, który pochyla się nad losem najuboższych” – podkreślił.
Odnosząc się do imienia Franciszek wybranego przez nowego Następcę św. Piotra stwierdził, że to imię, które może być programem, imię które jest synonimem pokory, kojarzące się z pokojem i dobrem. „Czyż nie potrzebujemy dzisiaj dobra i pokoju?” – pytał abp Skworc. „Czyż pokoju nie potrzebuje Kościół?”. Powiedział, że imię to wskazuje, iż nowy Ojciec św. chce być sługą Kościoła, chce budować Kościół, który jest wspólnotą. Zauważył jednak, że imię nowego Papieża będzie nam wszystkim przypominać o naszej odpowiedzialności misyjnej, odpowiedzialności za dzieło ewangelizacji. Zaznaczył też, że jedną z pierwszych powinności Następcy św. Piotra jest utwierdzanie braci w wierze.
Apelując o wspieranie apostolskiego działania Papieża Franciszka podkreślił, że nie powinniśmy wobec niego mieć tylko oczekiwań, ale również dawać mu swoim życiem i modlitwą wsparcie.
Msza św. w intencji nowego Papieża była transmitowana przez archidiecezjalne Radio eM.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.