W Stambule obradują prawosławni parlamentarzyści

Z 10 krajów, w tym Polski

Prawosławni parlamentarzyści z 10 krajów uczestniczą w dniach 2-5 marca w Stambule w konferencji pod hasłem „Społeczny wymiar religii monoteistycznych”. Z inicjatywy parlamentu Grecji zorganizowało ją Międzyparlamentarne Zgromadzenie Prawosławne ( Inter-Parliamentary Assembly on Orthodoxy).

W konferencji biorą udział prawosławni parlamentarzyści z Armenii, Cypru, Egiptu, Gruzji, Grecji, Kazachstanu, Polski, Rosji, Rumunii oraz z Sudanu. Obrady rozpoczęła liturgia sprawowana przez ekumenicznego patriarchę Bartłomieja I w katedrze św. Jerzego w Stambule. Prace konferencji otworzyli patriarcha Bartłomiej oraz Cemil Çiçek, przewodniczący parlamentu Turcji.

W rozmowie z tureckim dziennikiem „Hürriyet” metropolita Bursy, Elpidophoros (Lambriniadis), podkreślił znaczenie faktu, że parlamentarzyści zorganizowali swoje spotkanie w Stambule. Jego zdaniem, podkreślili w ten sposób, że całe prawosławie przyznaje pierwszorzędną rolę patriarchatowi Konstantynopola.

Istotnym także jest fakt, że prawosławni parlamentarzyści spotykają się w kraju o przewadze wyznawców islamu i tam dyskutują na temat „społecznego wymiaru religii monoteistycznych” - stwierdził metropolita i dodał, że to jest „istotny wkład w dialog międzyreligijny”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8