Czemu włoskie media tak krytykują odejście papieża? - taki sms dotarł do mnie z Polski. Może jestem w innych Włoszech, ale nie wyczytałam żadnej krytyki w codziennej prasie. Media wybierają tu już nowego papieża.
Jakiego papieża potrzebuje dziś Kościół?
Informacje, jakie docierają z różnych stron Watykanu, są sprzeczne. Niecierpliwie czekamy na datę konklawe. Dziennikarze osaczyli wręcz ks. Lombardiego, rzecznika Stolicy Apostolskiej. Choć w zasadzie prawie wszyscy, którzy będą relacjonować te ważne wydarzenie dla życia Kościoła, już są na miejscu. Rzymskie hotele są już pełne. A ceny pokoi sięgają zenitu.
Jak wiemy, kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego rozesłał już tzw. konwokacje, czyli listy zwołujące na konklawe wszystkich kardynałów. 70 z nich jest już w Rzymie. W poniedziałek o 9.30 spotkają się na pierwszej Kongregacji. – Nie mogę obiecać, że podam państwu datę konklawe w poniedziałek – mówił po konferencji prasowej ks. Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej.
Czas rozpoczęcia wyboru muszą ustalić wszyscy purpuraci. W Kaplicy Sykstyńskiej już trwają przygotowania. Jest już zamknięta dla zwiedzających.
Wiadomo też, o czym będą rozmawiać kardynałowie w czasie kongregacji. Kard. Angelo Sodano podał tematy: sekularyzacja społeczeństwa, odejście wiernych od Kościoła, drastyczny spadek powołań w Kościele na Zachodzie, duszpasterstwo, relacje z innymi wyznaniami, które obecne są szczególnie w Ameryce Łacińskiej i w Afryce. W rozmowie z dziennikiem „Il Messagero” amerykański purpurat kard. Tobin podkreślił, że Kongregacje muszą podjąć też temat przyszłości Kurii Rzymskiej. „Trzeba wreszcie zakończyć tę walkę odbiurokratyzowania kurii” – mówi. Jest – jak zdradza dziennik – pomysł, by watykańskie dykasterie miały bezpośredni kontakt z papieżem, bez „filtra Sekretariatu Stanu”, gdzie, jak twierdzi gazeta, blokowanych jest sporo spraw i problemów”.
Mediolańskiemu dziennikowi udało się przeprowadzić krótki wywiad z sudańskim kardynałem Zubeirem Wako. Na pytanie, czy widzi możliwość wybory czarnego papieża odpowiedział: „Kościół jest na to gotowy, świat nie. Niestety wielu pochodzących z mojego kontynentu kardynałów nie ma globalnego spojrzenia na Kościół”. Ale - podkreśla kard. Wako - Benedykt XVI żegnając się z nami podsunął parę sugestii, jakiego Piotra potrzebuje teraz Kościół. Powiedział: „ma być zdrowy, młody i święty”. Czy będzie on Afrykańczykiem, czy z Ameryki Łacińskiej, nie ma znaczenia – podkreśla kard. Wako.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.