Sede vacante

Zakończył się pontyfikat Benedykta XVI.

Dobiegł końca pontyfikat Benedykta XVI. Na mocy deklaracji złożonej przez Papieża 11 lutego na Konsystorzu Publicznym, dziś o godz. 20 Ojciec Święty zakończył swą Piotrową posługę. Benedykt XVI przekazał swą pieczęć i pierścień rybaka kardynałowi kamerlingowi, który powinien dopilnować ich materialnego zniszczenia. Spod pałacu apostolskiego w Castelgandolfo, gdzie przebywa obecnie były Papież, wycofana została warta honorowa Gwardii Szwajcarskiej. Nad bezpieczeństwem Benedykta XVI czuwa odtąd żandarmeria watykańska. Natomiast w Pałacu Apostolskim w Watykanie opieczętowano drzwi i windę do papieskich apartamentów.

Do Castelgandolfo Benedykt XVI przyleciał helikopterem tuż po godz. 17. Wcześniej w Watykanie na dziedzińcu św. Damazego po raz ostatni pożegnał się pracownikami sekretariatu stanu. Przy helikopterze żegnał go Watykanie dziekan kolegium kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

Przed odlotem z Watykanu Papież przesłał też ostatnie przesłanie za pośrednictwem Twittera. „Dziękuję za waszą miłość i wasze wsparcie - napisał. Obyście, stawiając Chrystusa w centrum waszego życia, mogli zawsze doświadczać radości!” – napisał Benedykt XVI. Na czas sede vacante papieskie konto na Twitterze zostanie zawieszone.

Benedykt XVI schodzi z balkonu letniej rezydencji - to było ostatnie publiczne wystąpienie tego pontyfikatu   PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Benedykt XVI schodzi z balkonu letniej rezydencji - to było ostatnie publiczne wystąpienie tego pontyfikatu W Castelgandolfo mieszkańcy miasteczka zgotowali Papieżowi gorące powitanie. Z balkonu letniej rezydencji Benedykt XVI skierował do nich ostatnie pozdrowienie.

„Drodzy przyjaciele – powiedział Ojciec Święty. - Cieszę się, że mogę być z wami, otoczony pięknem stworzenia i waszą miłością, która jest dla mnie wielkim pokrzepieniem. Dziękuję wam za waszą przyjaźń i miłość. Wiecie, że mój dzisiejszy dzień jest inny niż wszystkie poprzednie. Nie jestem już, to znaczy nie będę już od godziny 20 Papieżem, najwyższym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego. Odtąd będę już tylko pielgrzymem, który rozpoczyna ostatni etap swej ziemskiej wędrówki. Chciałbym jednak z całego serca, z całej duszy, moją miłością i modlitwą, moją refleksją i wszelkimi siłami wewnętrznymi służyć dobru wspólnemu, dobru Kościoła i ludzkości. Życzliwość, którą mi okazujecie, jest dla mnie wielkim wsparciem. Idźmy naprzód mając na względzie dobro Kościoła i dobro świata. Dziękuję. A teraz udzielę z całego serca mojego błogosławieństwa....”

«« | « | 1 | » | »»
 • QW
  01.03.2013 12:33
  Ważnym elementem pontyfikatu Benedykta XVI było głoszenie pierwszeństwa wiary w Boga. Przez osiem lat papież krzyczał do nas: jest Bóg, jest perspektywa życia wiecznego. To wiara oparcia się o Osobę - mówił biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Grzegorz Ryś podczas uroczystej Mszy św. dziękczynnej za pontyfikat papieża.  W świątyni zgromadzili się licznie klerycy, siostry zakonne, studenci, pracownicy wyższych uczelni i mieszkańcy Krakowa. O godz. 20.00 w kościołach archidiecezji krakowskiej biły dzwony. Natomiast ze wzgórza wawelskiego zabrzmiał Dzwon Zygmunta, który odzywa się podczas największych uroczystości kościelnych oraz państwowych i w najważniejszych dla narodu chwilach.

  W homilii bp Grzegorz Ryś przywołał słowa papieża Benedykta XVI, który mówił, że to co mamy obecnie to wiara w postęp i że nią zastąpiona została chrześcijańska nadzieja. "Dlatego jesteśmy coraz bardziej przerażeni tym, co człowiek potrafi zrobić - mówił biskup. - Benedykt XVI uczył nas prawdziwej, rzetelnej wiary chrześcijańskiej i trafiał w sedno problemu".

  Zdaniem bp. Rysia, jednym z najważniejszych elementów pontyfikatu papieskiego jest głoszenie pierwszeństwa wiary w Boga, która jest zawierzeniem. - Wiara nie jest światopoglądem, zbiorem tradycji. Jest spotkaniem z Osobą, z Jezusem. Człowieka zbawia doświadczenie Boga - podkreślił hierarcha.

  - Przez osiem lat papież krzyczał do nas: jest Bóg, jest perspektywa życia wiecznego. To wiara oparcia się o osobę. Wiara daje fundament inny niż pieniądze, nadaje życiu nową podstawę - tłumaczył biskup. I dodał, że wiara zbawia, ponieważ jest rozumiana jako doświadczenie miłości, a człowiek zostaje odkupiony przez miłość. - Benedykt XVI wypowiedział genialne słowa, że człowiek nie może po prostu być zbawiony z zewnątrz - powiedział bp Ryś. Zwrócił też uwagę jak ważne jest słuchanie Słowa Bożego, o czym mówił i co w szczególny sposób czynił papież.

  - To elementy, które dają człowiekowi nadzieję na zbawienie i które zmieniają relacje ludzi na Ziemi - podkreślił biskup.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8