Rekolekcje dla przedsiębiorców

Podczas duchowego spotkania w Gródku biznesmeni rozważali życie chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Kilkudziesięciu przedsiębiorców z różnych stron Polski uczestniczyło od 15 do 17 lutego w rekolekcjach duszpasterstwa „Talent” pt. „Świadkowie wiary we wrogim środowisku”, podejmujących m.in. temat chrześcijan Bliskiego Wschodu. Spotkania rekolekcyjne odbyły się Domu Rekolekcyjnym w Gródku n. Dunajcem.

Nauki głosił ks. dr hab. Jan Żelazny - wykładowca patrologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

„Chciałbym, aby inspiracją w naszych duchowych rozważaniach był przykład chrześcijan orientalnych – tych ludzi, którzy zawsze byli świadkami we wrogim świecie, którzy głosili Słowo w bardzo trudnym środowisku, a jednocześnie potrafili przez kilkaset lat być najbardziej prężnym Kościołem chrześcijańskim” – mówił ks. Żelazny.

„Rekolekcjonista zabrał słuchaczy w fascynującą podróż w świat naszych zapomnianych braci, chrześcijan Wschodu, ukazał bogactwo myśli teologicznej Ojców Kościoła, przykłady życia mnichów oraz zwyczajne życie świeckich. Wielu z nich zajmowało się handlem, złotnictwem czy też działalnością rzemieślniczą, bliską uczestnikom rekolekcji ” – mówi KAI sercanin ks. Przemysław Król, jeden z organizatorów rekolekcji.

Jego zdaniem, ówczesne „podejście do pracy, a także motywacja religijna, powinny być inspiracją, jak w dzisiejszych czasach łączyć życie zawodowe z wiernością zasadom moralnym”.

Uczestnicy rekolekcji zauważali, że ludzie biznesu mogą się dużo nauczyć od chrześcijan orientalnych – czerpać z tradycji chrześcijan Bliskiego Wschodu, zwłaszcza dzisiejszego Libanu i Syrii.

W rekolekcjach uczestniczyły osoby prowadzące małe i średnie firmy, z m.in. Krakowa, Warszawy, Bielska – Białej, Katowic, Tarnowa, Nowego Sącza, Mielca. Większość z nich co roku uczestniczy w organizowanych przez „Talent” spotkaniach rekolekcyjnych, choć na rekolekcjach pojawiły się także nowe osoby – z Płocka, Krakowa, Kłodzka.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent, prowadzone przez księży sercanów, działa od 1999 r. Wielkopostne rekolekcje „Talentu” organizowane są od 11 lat, początkowo tylko w Gródku n. Dunajcem (diecezja tarnowska), a potem także w innych diecezjach. Wzięło w nich udział ok. 2 tysięcy osób.

Duszpasterskie spotkania „Talentu”, prowadzone przez księży sercanów – warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje – gromadzą w skali roku co najmniej tysiąc osób.

Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna – do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7