Podczas duchowego spotkania w Gródku biznesmeni rozważali życie chrześcijan na Bliskim Wschodzie
Kilkudziesięciu przedsiębiorców z różnych stron Polski uczestniczyło od 15 do 17 lutego w rekolekcjach duszpasterstwa „Talent” pt. „Świadkowie wiary we wrogim środowisku”, podejmujących m.in. temat chrześcijan Bliskiego Wschodu. Spotkania rekolekcyjne odbyły się Domu Rekolekcyjnym w Gródku n. Dunajcem.
Nauki głosił ks. dr hab. Jan Żelazny - wykładowca patrologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.
„Chciałbym, aby inspiracją w naszych duchowych rozważaniach był przykład chrześcijan orientalnych – tych ludzi, którzy zawsze byli świadkami we wrogim świecie, którzy głosili Słowo w bardzo trudnym środowisku, a jednocześnie potrafili przez kilkaset lat być najbardziej prężnym Kościołem chrześcijańskim” – mówił ks. Żelazny.
„Rekolekcjonista zabrał słuchaczy w fascynującą podróż w świat naszych zapomnianych braci, chrześcijan Wschodu, ukazał bogactwo myśli teologicznej Ojców Kościoła, przykłady życia mnichów oraz zwyczajne życie świeckich. Wielu z nich zajmowało się handlem, złotnictwem czy też działalnością rzemieślniczą, bliską uczestnikom rekolekcji ” – mówi KAI sercanin ks. Przemysław Król, jeden z organizatorów rekolekcji.
Jego zdaniem, ówczesne „podejście do pracy, a także motywacja religijna, powinny być inspiracją, jak w dzisiejszych czasach łączyć życie zawodowe z wiernością zasadom moralnym”.
Uczestnicy rekolekcji zauważali, że ludzie biznesu mogą się dużo nauczyć od chrześcijan orientalnych – czerpać z tradycji chrześcijan Bliskiego Wschodu, zwłaszcza dzisiejszego Libanu i Syrii.
W rekolekcjach uczestniczyły osoby prowadzące małe i średnie firmy, z m.in. Krakowa, Warszawy, Bielska – Białej, Katowic, Tarnowa, Nowego Sącza, Mielca. Większość z nich co roku uczestniczy w organizowanych przez „Talent” spotkaniach rekolekcyjnych, choć na rekolekcjach pojawiły się także nowe osoby – z Płocka, Krakowa, Kłodzka.
Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent, prowadzone przez księży sercanów, działa od 1999 r. Wielkopostne rekolekcje „Talentu” organizowane są od 11 lat, początkowo tylko w Gródku n. Dunajcem (diecezja tarnowska), a potem także w innych diecezjach. Wzięło w nich udział ok. 2 tysięcy osób.
Duszpasterskie spotkania „Talentu”, prowadzone przez księży sercanów – warsztaty, rekolekcje, dni skupienia, pielgrzymki, wykłady, konferencje – gromadzą w skali roku co najmniej tysiąc osób.
Środowiska „Talentu” spotykają się cyklicznie w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Kielcach, Piekarach Śląskich, Koszycach Małych k. Tarnowa, Dębicy, Bielsku-Białej, Kotlicach, Gdańsku i Wrocławiu. Do spotkań ogólnopolskich należy adwentowa pielgrzymka do Łagiewnik, majowa do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz zagraniczna – do sanktuariów Włoch, Ziemi Świętej itp.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.