Wzrasta liczba przypadków handlu ludźmi w obrębie Morza Śródziemnego. Ponad 100 przedstawicieli organizacji rządowych i pozarządowych spotkało się w Rzymie, by dyskutować o tym problemie.
Inicjatorem konferencji jest specjalny przedstawiciel OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie) do spraw walki z handlem ludźmi W wywiadzie dla Radia Watykańskiego Maria Grazia Giammarinaro określiła wyzysk nielegalnych imigrantów jako współczesną formę niewolnictwa.
„Problemem, który chcemy naświetlić, jest kwestia wyzyskiwania pewnej grupy pracowników, złożonej w głównej mierze z nielegalnych imigrantów. Innymi słowy, chcemy rzucić światło na tę rzeczywistość, dotyczącą ludzi, którzy próbując osiągnąć lepsze życie dla siebie i swoich rodzin stają się przedmiotem wyzysku, czasem w niewolniczych wręcz warunkach” – podkreśliła Giammarinaro.
Do tej sprawy nawiązują też katoliccy biskupi w Anglii i Walii, organizując 8 lutego obchody Dnia Modlitw za Ofiary Handlu Ludźmi. Podkreślają przy tej okazji, że to zjawisko jest drugim najbardziej dochodowym procederem organizacji przestępczych, zaraz po handlu bronią.
Dzień Modlitw przypada we wspomnienie św. Józefiny Bakhity. Kanonizowana w 2000 r. sudańska święta w wieku 9 lat została porwana i sprzedana jako niewolnica. Gdy po prawie 20 latach odzyskała wolność, przyjęła wiarę katolicką i wstąpiła do klasztoru sióstr kanosjanek.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.