Opowieść o Graalu można przyrównać do kłębka, który przez wieki rozrósł się, owijany najprzeróżniejszymi nićmi: cienkimi sznureczkami historii, wielobarwnymi kordonkami legendy, subtelnymi nitkami poezji, tendencyjnymi sznurkami herezji, ledwo dostrzegalnymi niteczkami ewangelicznymi i niewiarygodnymi wręcz sznurami fałszu.
Autor prezentowanej książki stawia sobie za cel przyjrzenie się tej gmatwaninie i zweryfikowanie jaki rodzaj więzi istnieje między Graalem, świętością, krwią Chrystusa, naczyniem zawierającym tę krew, kielichem z Ostatniej Wieczerzy, ciałem Marii Magdaleny, rodem Chrystusa, królem Francji, tajnymi sektami i watykańskimi perypetiami.
"Napisana z polemiczną pasją, przykuwająca uwagę czytelnika od pierwszej strony tekstu, książka Mario Moiraghi’ego wpisuje się interesująco w nurt dyskusji dotyczącej źródeł inspiracji wielkiej literatury późnego Średniowiecza. Próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania stawiane od wieków: czy istnieli bohaterowie eposów rycerskich - król Artur, Galahad, Parcifal? Jak należy odczytywać podania (na ogół bałamutne, jak zauważa słusznie autor) o świętym Graalu, o świętej Marii Magdalenie, o zakonie templariuszy?
Niewątpliwie wartością tej książki jest nie tylko bogato cytowana literatura przedmiotu, powoływanie się na teksty źródłowe i liczne opinie uczonych. Trafnie wskazuje ona także na potrzebę krytycznego sądu na wypowiedzi różnych łowców sensacji. Co więcej - stawia tezy, dyskusja nad którymi przyniesie pożytek wszystkim miłośnikom historii" - pisze prof. dr hab. Henryk Samsonowicz.
Ks. prof. dr hab. Andrzej Zwoliński zauważa natomiast: "zarówno templariusze, katarzy, jak i szereg innych tajemnych środowisk i miejsc są przedmiotem historycznych badań i refleksji włoskiego znawcy tematyki, Mario Moiraghi’ego. To nie tylko odpowiedź na "modne” wątki sensacyjno - okultystyczne, obecne w wielu wątkach współczesnej publicystyki (Dan Brown, Opus Dei, związki Marii Magdaleny z Jezusem), ale niezwykłe tropienie w przeszłych wiekach tego, co prawdziwe, piękne i wielkie. Lektura godna polecenia, zwłaszcza fascynatom historii w jej najbardziej tajemniczych kartach, jak i tym, którzy już ulegli lekturze łatwych i przyjemnych, lecz często prowadzących na manowce prawdy, opowieści, filmów i sensacji."
***
Mieliśmy dla Państwa 3 egz. książki "Wielka księga Graala". Dołączyliśmy do nich także książki-niespodzianki oraz gadżety - w tym koszulki - portalu Wiara.pl. Pytanie konkursowe było następujące: co oznaczają słowa "sang real"? Chodziło oczywiście o krew króla, a nagrody otrzymują:
Agata Swatowska z miejscowości Turobin, Monika Kościelnik z Włosienicy oraz Krystian Babik z Otwocka
Gratulujemy, komplety prześlemy pocztą.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.