Dlaczego ksiądz arcybiskup wierzy?

Dlaczego ksiądz arcybiskup wierzy? Czy można pogodzić wiarę z teorią Darwina? Czy wieża Babel istniała naprawdę? – to tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedział swoim diecezjanom abp Marek Jędraszewski 11 stycznia wieczorem w Łodzi. Pierwsze spotkanie z cyklu „Dialogi w katedrze” było poświęcone wierze i rozumowi. Przyciągnęło kilkaset osób.

Dialogi w katedrze to i pierwsza taka akcja w Polsce. Sam pomysł pochodzi z Włoch, gdzie spotkania organizowane są m.in. w Mediolanie i bazylice laterańskiej. - Spotkania wpisują się w Rok Wiary, a zarazem w kształtowanie postaw nowej ewangelizacji w naszym Łódzkim Kościele – tłumaczy ks. Przemysław Góra, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator spotkania. – Dialogi są także odpowiedzią na nauczanie Benedykta XVI, a dokładnie fragment homilii, którą Papież wygłosił na zakończenie ubiegłorocznego synodu na temat nowej ewangelizacji.

Ojciec Święty mówił „że oprócz tradycyjnych metod duszpasterskich, które nadal posiadają swoją wartość, Kościół usiłuje posługiwać się także nowymi metodami, dbając o nowy język, dostosowany do różnych kultur świata, proponując prawdę Chrystusa w postawie dialogu i przyjaźni, która ma swe oparcie w Bogu, który jest Miłością” – dodaje ks. Góra.

Podczas spotkania inauguracyjnego, abp Marek Jędraszewski najpierw odpowiedział na kilka wybranych przez siebie pytań, które wcześniej do niego napłynęły drogą elektroniczną, zaś w drugiej części udzielał odpowiedzi na pytania zadane przez przybyłych do katedry wiernych. „Jakich argumentów rozumu w połączeniu z wiarą można użyć, by bardziej przekonać siebie lub opornych, że szukanie Boga to najsłuszniejsza droga w życiu?” – pytał 46 letni mężczyzna.

„Poznanie Boga jest doświadczeniem wiary i domaga się równocześnie podjęcia drogi intelektualnej i moralnej. Głęboko poruszeni obecnością w nas ducha Jezusa, możemy przezwyciężyć perspektywy naszego egoizmu i otwieramy się na prawdziwe wartości życia" - cytował Benedykta XVI abp Jędraszewski. Zadawanie sobie pytania "jak wierzyć" i jak znaleźć "właściwe słowo, by sobie i innym o tym powiedzieć" jest odpowiednią postawą.

"Wiara wzywa tu rozum, a rozum znajduje słowo, by wyrazić całą tę przestrzeń wewnętrznej przemiany, która dokonuje się dzięki wierze" – mówił metropolita łódzki. „Czy jest wiara fanatyczna i ślepa?” – pytała 60-letnia kobieta. – „Wiara może być ślepa. Niektórzy uważają to za ideał wiary” – odpowiadał arcybiskup. Podkreślał jednak, że nie jest to wiara katolicka. – „Wierzymy właśnie dlatego, że wiara jest rozumna” - mówił. – „Bóg nie jest absurdalny, jest natomiast tajemnicą” - cytował ponownie papieża Benedykta XVI.

Kolejne pytania dotyczyły m.in. teorii Darwina i jej pogodzenia z wiarą, obecności krzyża w kościołach oraz momentu, gdy Jezus uświadomił sobie, że jest Synem Bożym. – Arcybiskup udzielał wyczerpujących odpowiedzi i każdy w nich mógł znaleźć coś dla siebie. Może momentami były one zbyt filozoficzne, ale na pewno dobrze przygotowane i przemyślane – mówi studentka Ania, która przyszła z ciekawości posłuchać odpowiedzi arcybiskupa.

– Program naszych spotkań, które dzisiaj rozpoczynamy i będziemy je kontynuować przez cały rok, w każdy drugi piątek miesiąca, będzie miał charakter religijny nawet jeśli odbiorcami byliby ludzie niewierzący, poszukujący czy obojętni – tłumaczą organizatorzy.

Tematy kolejnych spotkań to: „Wiara i cierpienie" (luty), „Wiara i modlitwa" (marzec), „Wiara i kultura" (kwiecień), „Wiara i rodzina" (maj), „Wiara i Eucharystia" (czerwiec), „Wiara i wychowanie" (wrzesień), „Wiara i Miłosierdzie Boże" (październik), „Wiara i życie wieczne" (listopad) i „Wiara i godność człowieka" (grudzień).

Następne spotkania odbywać się będą zawsze w drugi piątek miesiąca o godz. 19.30. Z pytań i odpowiedzi ma powstać książka.

Pytania można zadawać bezpośrednio na spotkaniu, jak i poprzez formularz dostępny na stronie internetowej www.heavenly.com.pl. Na pierwsze spotkanie spłynęło ponad 250 pytań, z których arcybiskup odpowiedział na kilkanaście

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • kl
  12.01.2013 21:45
  PRZYSZŁY NOWE CZASY NA BISKUPÓW ! TRZEBA BĘDZIE WYJŚĆ DO LUDZI I GŁOSIĆ SŁOWO BOŻE ! TO NIE BĘDZIE TAKIE ŁATWE ! CZAS RZĄDZENIA DEKRETAMI Z KURII BISKUPIEJ KOŃCZY SIĘ ! NIESTETY, TAKA JEST PRAWDA !
 • Paweł
  12.01.2013 23:18
  Nie pierwsza taka propozycja, od kilku miesięcy takie spotkania odbywają się w Archidiecezji Lubelskiej :)
 • zyrer
  13.01.2013 13:41
  czy możliwe jest poznanie treści wszystkich pytań i odpowiedzi na nie? Mam wrażenie jakby autor chciał coś ukryć
 • ZYCIA
  13.01.2013 16:07
  Szczęść Boże w Nowym Roczku! Naszym POLSKIM PIĘKNYM BISKUPOM.Odpowiadam "kl" z jakiej ty klasy jesteś? Tak! wreszcie przyszły czasy na BISKUPÓW,bo święty MIKOŁAJ był BISKUPEM a nie skrzatem w czapce z kuleczką białą,by ośmieszyć KOSCIÓŁ JEZUSA CHRYSTUSA na ziemi.My mamy tam iść i ROZUMEM SŁOWO przyjąć,a jak go nie mamy to otrzymamy darmo."Ajja" czemu nie wymagasz DOBREGO przygotowania od rządzacych Tobą w telewizorze i Sejmie?Niech Płomień Miłości Jezusa i Maryi płonie w sercach naszych teraz i na wieki.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7