Protestanci odkrywają znaczenie papieża

Coraz więcej anglikanów i protestantów na nowo odkrywa znaczenie posługi Papieża, która gwarantuje autentyczną więź z chrześcijaństwem biblijnym oraz pozwala oprzeć się presji sekularyzacji i liberalizmu – powiedział abp Gerhard Müller w wywiadzie dla londyńskiego tygodnika "The Catholic Herald".

Jednym z głównych tematów rozmowy była kwestia ordynariatów dla byłych anglikanów. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że ich powstanie wynikało nie tylko z woli Papieża, ale z woli Pana Jezusa, który pragnie widzialnej jedności dla wszystkich ochrzczonych. W tym sensie konwersja anglikanów na katolicyzm przypomina nam o ostatecznym celu ruchu ekumenicznego.

Abp Müller zaapelował też do brytyjskich katolików, by nie traktowali byłych anglikanów jak synów marnotrawnych, lecz jako braci w wierze, którzy wnoszą do Kościoła cenne dziedzictwo kultu i duchowości anglikańskiej.

Szef watykańskiej dykasterii wspomniał też o procesie pojednania z lefebrystami. Wciąż jeszcze istnieje wiele nieporozumień odnośnie do Soboru Watykańskiego II. Bractwo św. Piusa X musi rozróżnić prawdziwe nauczanie Vaticanum II i konkretne nadużycia, które pojawiły się po Soborze, lecz nie mają żadnego oparcia w soborowych dokumentach – powiedział abp Müller.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • katolik
  21.12.2012 19:59
  Wolność sumienia i wyznania to szaleństwo. Szaleństwem jest należeć do posoborowego "Kościoła" kłamców i fałszywych nauczycieli, którzy ciągną za sobą ludzi do piekła, każda bowiem organizacja religijna, która nie ostrzega przed możliwością wiecznego potępienia i wiecznym trwaniu katuszy piekielnych a także nie walczy z piekłem, do piekła prowadzi, bo najwięcej w piekle jest tych, co niedowierzają, że jest piekło.
 • IC
  21.12.2012 20:39
  No właśnie! Ciekawe dlaczego nie napiszą "coraz więcej ateistów odkrywa, że bez Boga spokojnie da się żyć"? A prawda to przecież łatwiejsza do weryfikacji niż zdanie abpa Muellera. I z obu (nawet gdyby okazały się prawdziwe) niewiele wynika.
  Co do "pojednania" z niektórymi anglikanami, to - tak jak w przeszłośći różne unie ze Wschodem - zaowocuje zapewne jeszcze większym podziałem. Metody przecież bardzo podobne.
 • Synek
  21.12.2012 22:41
  Synek

  Halo - ksad, nie wiem dokładnie, kto cie tak właściwie „wkurzył”, Redakcja czy arcb. Mueller ??
  IC – kto ciebie zdegustował – piszesz wyraźnie.
  Mnie redakcja, która za kai, w karkołomnym skrócie, wybiera parę słówe z dwóch wywiadów arcybiskupa, które potem są pustkosłowiem i... ksada.. itd...itp.
  oto owe tematy wywiadów w Catholic Herald:
  a/
  Leiter der CDF fordert Katholiken zu begrüßen Ordinariat wandelt
  Durch MADELEINE TEAHAN am Mittwoch, 19. Dezember 2012
  b/
  "Katholiken sollten Extreme vermeiden"
  Erzbischof Gerhard Müller, der Präfekt der Kongregation für die Glaubenslehre, spricht ausschließlich Mary O'Regan
  Durch MARY O'REGAN am Mittwoch, 19. Dezember 2012

  tu jet to dostepne:
  http://www.catholicherald.co.uk/?s=archb+m%C3%BCller+interview

  ps.:
  Nie wiem, do kogo mieć więcej pretentensji we wywiadziwe: do pytącego czy odpowiadającego ??
  A co do czytelnika czy krytyka? - Wielką pobłażliwość...Wspaniale, gdy jest on wielkoduszny :-)

   

 • iX
  22.12.2012 08:35
  "Szef watykańskiej dykasterii wspomniał też o procesie pojednania z lefebrystami. Wciąż jeszcze istnieje wiele nieporozumień odnośnie do Soboru Watykańskiego II. Bractwo św. Piusa X musi rozróżnić prawdziwe nauczanie Vaticanum II i konkretne nadużycia, które pojawiły się po Soborze, lecz nie mają żadnego oparcia w soborowych dokumentach – powiedział abp Müller."

  Abp Müller bardzo trafnie ujął ten problem. Jak widać, jest to zadanie do odrobienia nie tylko przez lefebrystów, ale i przez KRK - dokładniej biskupów, księży, teologów, zakonników i wiernych. W tym drugim przypadku kłopot jest jeszcze większy, ilościowo i jakościowo. Jednak jest to jedyna droga ekumenii: obie strony korygują błędy i się nawracają.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7