Jasna Góra jak nowa

Zakończyły się kompleksowe prace konserwatorskie na Jasnej Górze.

Nigdy wcześniej w historii na Jasnej Górze nie były prowadzone prace zakrojone na tak szeroką skalę.

Najważniejszymi i o największym znaczeniu były działania konserwatorskie w bazylice. Restauracja wnętrza tej świątyni - ponad 7 tys. m2 - prowadzona w latach 2009-2012 jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach tego kościoła.

To także sukces polskiej sztuki konserwatorskiej. Jak podkreśliła Agnieszka Jasińska, inspektor nadzoru konserwatorskiego, dzięki różnorodności, wielkości i specyfice podjętych prac, zespół wykształcił specjalistów o unikatowych, w tej chwili w Polsce, doświadczeniach.

Świątynię odsolono i odgrzybiono, a 0,5 mln płatków złota użyto do odnowienia rzeźb, stiuków, sztukaterii itp. Prawie 50-osobowa ekipa konserwatorów pracowała czasem w niezwykle trudnych warunkach, na 24-metrowej wysokości. Zakres prac obejmował malarstwo, rzeźby, sztukaterię, stiuki, polichromię i konserwację drewna.

Odnowiona została nie tylko główna nawa bazyliki i ołtarze boczne, ale także boczne kaplice. Największym zaskoczeniem było odnowienie Kaplicy Relikwii - konserwatorzy odkryli w niej obrazy świętych Apolonii i Agnieszki, zabytkowe stiuki, zdobienia oraz polichromie. - Odsłoniliśmy tu ślady polichromii na sklepieniu oraz oryginalną polichromię na szafach i ołtarzach – powiedzieli konserwatorzy.

Jasnogórską Kaplicę Świętych Relikwii w 1628 roku jako kryptę św. Barbary zaprojektował słynny architekt Goltzman. Kilkakrotnie była przebudowywana. Na renowację czekała aż cztery wieki.

Kolejnym zaskoczeniem było odkrycie drzwi łączących bazylikę z Kaplicą św. Antoniego znajdującą się w przedsionku tzw. dużego kościoła. Odkryto także fryz na bębnie kopuły w kruchcie przedstawiający wizerunek Madonny. Prawdopodobnie pochodzi on z XVII wieku.

W ramach restauracji bazyliki zostały wykonane kompleksowe prace konserwatorskie, prace budowlane mające na celu wymianę posadzki w całym kościele, przeprowadzono modernizację systemu ogrzewania oraz modernizację organów.

Podjęta inwestycja miała na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, a przez realizację niektórych zadań, także zwiększenie bezpieczeństwa pielgrzymów.

O. Czesław Brud, administrator Jasnej Góry podkreślił, że choć kompleksowa restauracja zabudowań na Jasnej Górze była możliwa dzięki środkom unijnym, to jednak bez wsparcia pielgrzymów działania te nie mogłyby zostać podjęte. - Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy modlitwą i ofiarą wspierają Jasną Górę – powiedział o. Brud.

W konferencji podsumowującej projekt „Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze” uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz wykonawcy.
Konferencję poprzedziła Msza św. sprawowana w bazylice pod przewodnictwem o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10