Wierzyć znaczy powierzyć życie Bogu

„Nawet w tych ludziach, którzy żyją z dala od Boga, istnieje głęboka wewnętrzna tęsknota za nieskończonością i za transcendencją. Stąd tak ważne jest świadectwo życia chrześcijan”.

Benedykt XVI mówił o tym podczas nieszporów I Niedzieli Adwentu, rozpoczynających nowy rok liturgiczny. W modlitwie z Ojcem Świętym uczestniczyli studenci i profesorowie rzymskich uczelni papieskich, seminariów i kolegiów kościelnych, a także świeckich uniwersytetów Wiecznego Miasta. Spotkanie zostało zorganizowane w bazylice watykańskiej przez Kongregację Edukacji Katolickiej i wpisało się w obchody Roku Wiary.

„Niech rok liturgiczny, który rozpoczynamy tymi nieszporami, będzie także dla was drogą, na której raz jeszcze przeżyjemy tajemnicę tej wierności Boga, na której jesteście wezwani do budowania, jak na prawdziwej skale, waszego życia. Celebrując i przeżywając wraz z całym Kościołem tę drogę wiary doświadczycie, że Jezus jest jedynym Panem wszechświata i historii, bez którego każda ludzka konstrukcja może legnąć w gruzach – mówił Papież. – Liturgia, przeżywana w jej prawdziwym duchu, zawsze jest prawdziwą szkołą życia wiarą chrześcijańską, wiarą «teologalną», która angażuje całą waszą istotę: ducha, duszę i ciało, tak byście stawali się żywymi kamieniami w budowaniu Kościoła i współpracownikami nowej ewangelizacji. Zwłaszcza w Eucharystii żywy Bóg jest szczególnie blisko nas, stając się pokarmem podtrzymującym nasze życie, obecnością, która przemienia ogniem swej miłości”.

Benedykt XVI wskazał, że aule uniwersyteckie są także miejscami poszukiwania prawdy. Przypomniał, że studia to nie tylko czas zdobywania wiedzy, ale także formacji ludzkiej i duchowej.

„Wiara chrześcijańska nie jest przylgnięciem do jakiegokolwiek i nieokreślonego boga, lecz do Boga żywego, który w Jezusie Chrystusie, Słowie Wcielonym, wszedł w naszą historię i objawił się jako Odkupiciel człowieka. Wierzyć znaczy powierzyć własne życie Temu, który może dać mu pełnię i otworzyć na nadzieję wykraczającą poza czas – wskazał Ojciec Święty. – Refleksja nad wiarą w Roku Wiary to zaproszenie, które pragnę skierować do całej wspólnoty uniwersyteckiej Rzymu”.

Spotkanie z Papieżem poprzedziło wspólne wyznanie wiary przy grobie św. Piotra. Natomiast na zakończenie liturgii młodzież Rzymu przekazała swym rówieśnikom z Brazylii ikonę Matki Bożej Sedes Sapientiae, przed którą przez ostatnie miesiące modlono się na uczelniach Wiecznego Miasta. Ikonę odebrali studenci z Belo Horizonte, gdzie w lipcu przyszłego roku odbędzie się Światowe Spotkanie Młodzieży Uniwersyteckiej, które poprzedzi Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. Benedykt XVI podkreślił, że będzie to wspaniała okazja, by zaświadczyć o wierności Boga i z nową siłą zaangażować się na rzecz społecznej i moralnej odnowy świata.

«« | « | 1 | » | »»
 • katolik
  02.12.2012 10:04
  Co znaczy Wierzę?
  NAUCZYCIEL. Słowo to Wierzę, znaczy tu: iż mam za pewne i za najprawdziwsze, to wszystko co się zawiera w Składzie Apostolskim; bo tego wszystkiego sam Bóg nauczył Apostołów, Apostołowie nauczyli Kościół, a Kościół naucza nas. A ponieważ to być nie może iżby Bóg nauczał fałszu; dlatego wierzę w to wszystko mocniej niżeli w to co widzę własnymi oczyma, i czego dotykam własnymi rękoma.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8