Przyczyny ubóstwa

Dlaczego ubóstwo? To pytanie postawiły sobie rozgłośnie radiowe i telewizyjne zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Reklama

29 listopada został poświęcony temu zagadnieniu, by uwrażliwić widzów i słuchaczy na ten jakże ważny i trudny problem dotykający praktycznie wszystkie społeczeństwa świata.

Przez kilka dni w kilkudziesięciu centrach radiowych i telewizyjnych Europy nadawane będą specjalne programy na temat ubóstwa. Szereg audycji o chrześcijańskiej perspektywie i działalności Kościoła w walce z biedą i niesprawiedliwością społeczną przygotowało w wielu językach Radio Watykańskie. Wspólny program Redakcji Katolickiej Polskiego Radia oraz Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego zostanie wyemitowany 2 grudnia. Jego gościem będzie m.in. ks. Dariusz Kowalczyk SJ z Uniwersytetu Gregoriańskiego, który podkreśla, że działalność na rzecz potrzebujących jest jednym z najważniejszych wymiarów apostolskich misji Kościoła.

„Kościół jest upoważniony do przypominania, że nie ma zdrowej gospodarki, bez moralności, etyki. Same mechanizmy gospodarcze, rynkowe sprawy nie załatwią. Myślę, że ostatnie kryzysy są tego świadectwem. To czego zabrakło to przede wszystkim etyka gospodarcza. Jednak bezpośrednią domeną działania Kościoła są dzieła miłosierdzia: głoszenie Słowa, udzielania sakramentów i właśnie dzieła miłosierdzia. Nie jest tak, że jakiś system zlikwiduje zupełnie biedę. Zawsze będziemy mieli wśród nas ludzi, którzy z jakiś powodów popadną w tarapaty, biedę, być może w nędzę zawinioną, niezawinioną, ale którym trzeba będzie pomóc. Możemy mieć dobre chęci, ale chęci nie wystarczą. Trzeba mieć wyobraźnię miłosierdzia. Trzeba wiedzieć jak pomóc, jak dotrzeć do ludzi. Co sprawić, żeby pomoc, którą jesteśmy w stanie zgromadzić – dotarła do tych najbardziej potrzebujących”.

Na temat inicjatywy Europejskiej Unii Nadawców wypowiedział się też przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”. Kard. Peter Turkson zaznaczył, że w ostatnich latach definicja ubóstwa została rozszerzona. Wkład w ten proces miała także nauka społeczna Kościoła katolickiego.

„Chodzi o podstawowe poczucie ludzkiej godności, które przeradza się w różne formy praw człowieka: prawo do przyzwoitego życia, edukacji, opieki medycznej, sprawiedliwego wynagrodzenia za pracę, elektryczności i wody pitnej – stwierdził pochodzący z Ghany purpurat. – Jest w tej grupie także dostęp do komunikacji. Rozmawiałem właśnie z biskupem z Konga, który narzekał na brak dostępu Internetu w jego części kraju. Słabo rozwinięta sieć komunikacyjna stanowi tam duży problem. W wymienionych obszarach wciąż trzeba dokładać starań. Jako Kościół katolicki dysponujemy jednym z najpotężniejszych narzędzi, które może stać się motorem rozwoju ludzkości – nauczaniem społecznym. Wielkim pragnieniem Kościoła jest, by jej treść była jak najszerzej znana” – dodał kard Turkson.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama