Benedykt XVI powiedział podczas mszy, którą odprawił w niedzielę w Watykanie z sześcioma nowymi kardynałami, że "Jezus nie chce być broniony orężem". Papież mówił, że być uczniem Jezusa oznacza nie ulegać doczesnej logice władzy.
W homilii w bazylice świętego Piotra w uroczystość Chrystusa Króla Benedykt XVI podkreślił, że panowanie Jezusa to nie "władza doczesna, lecz miłość, która służy".
Królestwa Jezusa "nie można absolutnie mylić z jakimś królestwem politycznym" - dodał papież. Przypomniał następnie, że "oczywiste jest, iż Jezus nie ma żadnych ambicji politycznych".
Benedykt XVI mówił, że po cudzie rozmnożenia chleba rozentuzjazmowani tym ludzie chcieli uczynić Jezusa królem, by obalić władzę rzymską i ustanowić nowe królestwo polityczne. Zauważył, że także uczniowie Jezusa myśleli o królestwie politycznym, wprowadzonym nawet przy użyciu siły.
Ale Jezus - stwierdził papież - "nie chce być broniony orężem, ale chce do końca wypełnić wolę Ojca i zaprowadzić swoje królestwo nie przy pomocy broni i przemocy, lecz posługując się pozorną słabością miłości, która daje życie".
"To nie jest władza królestw ziemskich, które powstają i upadają, ale jest to władza prawdy i miłości. W ten sposób rozumiemy, że królowanie zapowiadane przez Jezusa w przypowieściach i ujawnione otwarcie i wyraźnie przed rzymskim prokuratorem jest królestwem prawdy, jedynym, które nadaje wszystkim rzeczom ich światło i wielkość" - powiedział Benedykt XVI.
Papież odprawił mszę z sześcioma nowymi kardynałami, którym w sobotę podczas konsystorza wręczył birety i pierścienie kardynalskie. Są to dotychczasowy prefekt Domu Papieskiego Amerykanin James Harvey, maronicki patriarcha Antiochii w Libanie Boutros Rai, zwierzchnik kościoła syromalankarskiego w Indiach Baselios Cleemis Thottunkal, arcybiskup Abudży w Nigerii John Olorunfem, arcybiskup Bogoty w Kolumbii Ruben Salazar Gomez i metropolita Manili na Filipinach Luis Antonio Tagle.
Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI podkreślił, że nowi członkowie Kolegium Kardynalskiego, pochodzący z kilku kontynentów, reprezentują powszechny wymiar Kościoła.
Po polsku zachęcił wiernych do modlitwy za nowych kardynałów. Następnie dodał: "Prośmy, by Kościół był królestwem prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju. Niech Chrystus króluje w naszych sercach i nam wszystkim błogosławi".
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.