Wiarę trzeba ciągle formować

Abp Michalik: katolicy nie pretendują do tego, by stać się partią

Dzisiaj świeccy mogą się przyczynić do budowania królestwa Bożego – stwierdził dzisiaj abp Józef Michalik podczas pielgrzymki Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży do archikatedry przemyskiej. Zaznaczył, że katolicy nie pretendują do tego, aby stać się partią. Chrześcijanie są bowiem odpowiedzialni za zbawienie każdego człowieka, nawet nieprzyjaciela.

Pielgrzymka AK i KSM odbywa się co roku w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla – święta patronalnego tych organizacji. Podczas liturgii 31 osób złożyło przyrzeczenie członka KSM, a 13 przyjęło krzyż zastępowych.

- Dzisiaj potrzebni są ludzie świeccy, rozumiejący potrzebę stałej formacji wiary. I dobrze, że Akcja Katolicka, która staje się szkołą wiary, została przywrócona na polskiej ziemi – mówił metropolita przemyski powołując się na słowa bł. Jana Pawła II, wypowiedziane 10 czerwca 1997 r. w Krośnie.

– Dobrze, że wspólnie, razem z kapłanami, z asystentami, ale i między sobą podejmujemy odpowiedzialność za wiarę w naszym środowisku, w naszej ojczyźnie, w naszej rodzinie. Tego nikt za nas nie zrobi - mówił abp Michalik.

Przewodniczący KEP przypominał, że chrześcijanie powinni dawać świadectwo prawdzie, zwłaszcza o Jezusie Chrystusie. – My mamy przedłużyć Jego działalność zbawczą na ziemi, Jego działalność królewską i prorocką – zachęcał.

Odnosząc się do hasła nowego roku liturgicznego, abp Michalik powiedział, że wiara jest solą ziemi, a wierzący mają być solą, która zakonserwuje dobre wartości i wypali to, co może zepsuć świat. Zaznaczył, że katolicy nie pretendują do tego, aby stać się partią. – Chrześcijanie są odpowiedzialni za całość, za zbawienie każdego człowieka, nawet nieprzyjaciela. Musimy dociągać do naszego Nauczyciela, nie możemy dezerterować od tej odpowiedzialności – mówił.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę, że w ostatnim czasie przypuszczony jest mocny atak na Kościół, księży i siostry zakonne. – Próbuje się oskarżać o wszystkie winy, nawet niepopełnione. Oskarża się religię o obskurantyzm. Religia jest zagrożeniem, bo jest niezależna, Kościół jest zagrożeniem dla manipulatorów prawdą, stąd te oskarżenia – tłumaczył. Zaznaczył, że w tej sytuacji nie można milczeć, bo atakowane są godność człowieka i prawa ludzkie.

Podczas uroczystości 31 osób złożyło przyrzeczenie członka KSM, a 13 przyjęło krzyż zastępowych. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej posiada aktualnie 44 oddziały parafialne, 5 kół środowiskowych (2 szkolne i 3 studenckie - w tym jedno działające przy krośnieńskim studio Radia FARA w którego skład wchodzi radiowa ekipa) oraz 14 grup junioratu.

Skupia około 1 545 osób, spośród których 321 KSM-owiczów (ok. 23%) złożyło przyrzeczenie.
Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej liczy obecnie 291 oddziałów parafialnych, które skupiają 3330 członków zwyczajnych i 623 wspierających. Erygowana została 25 grudnia 1995 r. przez abpa Józefa Michalika. 6 grudnia 1997 r. został powołany pierwszy zarząd oraz 60 oddziałów parafialnych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7