Stolica Apostolska stale popiera międzynarodowe działania mające na celu wykorzenienie ubóstwa – podkreśliła jej delegacja na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W oświadczeniu złożonym w poniedziałek 12 listopada w Nowym Jorku przed komitetem zajmującym się tym problemem przypomniano, że już przed 45 laty Paweł VI w encyklice Populorum progressio wzywał do budowania świata bardziej ludzkiego dla wszystkich, w którym żadne grupy nie rozwijałyby się kosztem innych. Trzy lata temu Benedykt XVI w encyklice Caritas in veritate apelował o „odpowiedzialne sprawowanie władzy nad naturą”. Prosił kraje rozwinięte o ograniczenie zużycia energii i umożliwienie korzystania z jej zasobów narodom, które nie mają do nich dostępu.
W oświadczeniu na forum ONZ Stolica Apostolska zwraca uwagę, że zbliża się rok 2015, w którym miało się osiągnąć Milenijne Cele Rozwoju wyznaczone w roku 2000. Pierwszym z nich jest właśnie wykorzenienie skrajnej nędzy i głodu. W obecnej sytuacji globalnej ich osiągnięcie nie jest łatwe. Watykańska delegacja wskazuje jednak na przykład tych krajów rozwijających, którym udało się w ostatniej dekadzie zredukować ubóstwo. Podkreśla, że w obliczu ostatniego kryzysu finansowego nie wystarcza ożywienie gospodarcze. Trzeba się skupić na potrzebach ludzi najuboższych, poczynając od dostępu do wody pitnej, służby zdrowia i oświaty. W centrum strategii zrównoważonego rozwoju musi stać osoba ludzka i jej wymiar etyczny.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.